czerwiec 06, 2023

Recenzje patronatów Secretum

Spirit Animals. Księga Shane’a
Assassin's Creed: Valhalla – Saga Geirmunda
Dwa mutanty
Lore
1634: Wojna bałtycka
Dziewczyna, która klaszcze
Dzieci ziemi i nieba
Magia krwi
Wiedma
poniedziałek, 30 czerwiec 2014 13:43

"Skazaniec" w wersji drukowanej

By 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

25 czerwca ukazała się drukowana edycja pierwszego tomu powieści Krzysztofa Spadło "Skazaniec". Wcześniej pozycja ta ukazała się jako e-book oraz audiobook. Za wydanie papierowe odpowiada wydawnictwo Zielona Litera. Patronad nad kolejnym wydaniem objęło Secretum. Zwolenników tradycyjnego czytania, którzy nie mieli okazji zapoznać się jeszcze z e-bookiem, zapraszamy do lektury.

Pierwszy tom powieści „Skazaniec", który nosi tytuł „Na pohybel całemu światu!" rozpoczyna się na początku lat 20-tych ubiegłego stulecia. Akcja jest osadzona pośród murów i krat Centralnego Więzienia we Wronkach (ów Zakład Karny właśnie taką nazwę nosił w tamtych czasach). Bohaterem jest młody mężczyzna, który został skazany na karę dożywocia.

Książka jest napisana w narracji pierwszoosobowej.

Początek prologu uświadamia czytelnika, że ma do czynienia z opowieścią, którą tak naprawdę snuje już sędziwy mężczyzna wspominając swoje życie.

Treść skonstruowana jest w taki sposób, że w tle opowieści przewijają się wydarzenia historyczne, które miały miejsce zarówno w Polsce jak i w świecie, ale nie trafiły one na karty szkolnych podręczników, bowiem ich blask przyćmiły inne, ważniejsze fakty. I tak dla przykładu – jest wzmianka o zamachu na Cytadelę Warszawską, czy też kilka słów o pierwszej egzekucji jakiej dokonano w Stanach Zjednoczonych za pomocą gazu.