lipiec 17, 2024

środa, 04 listopad 2015 13:39

Premiera: "Ember in the Ashes. Imperium ognia" Saba Tahir

By 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Literacki fenomen, o którym pisały największe amerykańskie gazety. „New York Times" porównywał go do „Igrzysk śmierci", „Harry'ego Pottera" i „Gry o tron". Na pięć gwiazdek oceniły go dziesiątki tysięcy użytkowników Amazona i Goodreads. Książkę gorąco przyjęli czytelnicy na całym świecie. Bijąca rekordy popularności powieść Saby Tahir doczekała się polskiej premiery. „Ember in the Ashes. Imperium ognia" na długie godziny przygwoździ do foteli wszystkich fanów powieści z gatunku young adult i fantasy.

Laia wraz z rodziną żyje w państwie podbitym przez bezwzględne Imperium. Wszyscy obywatele muszą podporządkować się władzy, w przeciwnym wypadku śmierć czeka zarówno ich, jak i ich najbliższych. Rodzina Lai stara się przetrwać najgorszy czas, starszy brat dziewczyny ma jednak inne plany – angażuje się w działalność ruchu oporu i zostaje aresztowany. Aby ocalić mu życie, Laia podejmuje współpracę z konspiratorami i zgadza się zostać ich szpiegiem. Wyrusza do najlepszej Akademii Wojskowej w całym Imperium, by śledzić jej wykładowców i uczniów oraz pomóc rebeliantom w przygotowywaniu planów zbrojnego powstania. Poznaje tam Eliasza – najzdolniejszego ze wszystkich uczniów, ale też najmniej chętnego do działania i najbardziej opornego wobec imperialnej indoktrynacji. Chłopak rozważa dezercję, jednak zanim nadarza się okazja do realizacji planu, zostaje zmuszony do wzięcia udziału w krwawym konkursie na nowego cesarza. Czy Laia i Eliasz wygrają walkę z brutalną władzą? Ile będą w stanie poświęcić, aby spełnić swoje marzenia? Jaką cenę mają miłość i szczęście rodziny, a jaką poczucie wolności?

Saba Tahir stworzyła fantastyczny, niezwykle rozbudowany, ale całkowicie wiarygodny i świat. Inspirowany antycznym Rzymem, jest jednocześnie bezwzględny i fascynujący, rządzą nim twarde prawa, ale nie brak w nim magii i tajemnic. Bohaterów dzieli wszystko: pochodzenie, pozycja społeczna, życiowe ambicje i cele, łączy zaś jedno: są gotowi zrobić naprawdę wiele, by osiągnąć upragnione cele: dla jednych będzie to wolność, rodzina, miłość, dla innych władza i podporządkowanie sobie słabszych. Tahir mistrzowsko przenosi problemy dręczące współczesnych ludzi do wykreowanego Imperium, czyniąc emocje książkowych postaci realnymi i do głębi przejmującymi. Debiutancka książka młodej amerykańskiej pisarki szybko podbiła serca czytelników; nie bez powodu, bo to doskonale napisana, wciągająca i szczegółowo dopracowana powieść na miarę „Igrzysk śmierci".

„Ta powieść to wstrząsające, natarczywe przypomnienie o tym, co naprawdę znaczy być człowiekiem oraz jak można wzniecić nadzieję pośród ucisku i lęku."

The Washington Post

„Powieść wciąga czytelników do świata niszczonego przez przemoc i ucisk, a robi to za pomocą przejrzystej prozy, która oferuje chwile prawdziwego zachwytu. Ta złożoność czyni „Ember in the Ashes" wartościową powieścią – tak odważną, jak pojawiające się w niej postaci."

The New York Times

Sabaa Tahir – wychowała się na pustyni w okolicach Kalifornii, gdzie jej rodzina prowadziła motel. Tam spędzała czas, pochłaniając powieści fantasy, czytając swojemu bratu komiksy i rzępoląc na gitarze. Zaczęła pisać „Ember in the Ashes" podczas pracy na nocną zmianę w redakcji gazety. Lubi jazgotliwy indie rock, jaskrawe skarpetki i inne rzeczy godne prawdziwego nerda. Obecnie mieszka w San Francisco.

Autor: Sabaa Tahir
Tytuł: „ Ember in the Ashes. Imperium ognia"
Przełożyli: Marcin Wawrzyńczak i Jerzy Malinowski
Wydawnictwo: Akurat
Premiera: 4 listopada 2015
Cena: 39,90 zł