środa, 15 październik 2014 08:57

Premiera: "Pieśń krwi"

By 
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Wkrótce premiera "Pieśni krwi". Powieść okazała się jednym z najbardziej spektakularnych debiutów epickiej fantasy ostatnich lat. Tak dużym, że początkujący pisarz - Anthony Ryan - odszedł po dwudziestu latach pracy z brytyjskiej służby cywilnej i postanowił zająć się wyłącznie pisarstwem.

Pierwsze przygody z pisaniem nie były optymistyczne. Autor zniechęcony bezowocnym szukaniem wydawcy postanowił opublikować książkę własnym sumptem. Nieoczekiwanie pierwszy tom trylogii „Kruczy cień" - „Pieśń krwi" - zdobył tak wielką popularność wśród miłośników gatunku, że w maju 2012 r. renomowane wydawnictwo Penguin podpisało z Anthonym Ryanem umowę na publikację wszystkich trzech tomów cyklu. W styczniu 2013 r. Anthony Ryan został "pełnoetatowym" pisarzem.

"Nie będę kłamał, jakaś mała, ale nie dająca się wyprzeć część mnie podchodziła do tej książki z nadzieją na odkrycie porażki. - przyznaje Mark Lawrence, autor słynnego "Księcia Cierni" - Potrzeba lepszego mężczyzny niż ja do obserwowania spektakularnego sukcesu Anthony'ego Ryana bez ukłucia zazdrości. Niestety ze smutkiem muszę donieść, że to bardzo dobra książka i zasługuje na 5 gwiazdek, które jej dałem. Ryan pisze świetnie (...) Jest niczym gawędziarz, który polerwuje swoje pomysły, a dobra historia jest filarem bestsellera."

Fabuła:

Szósty Zakon włada mieczem sprawiedliwości, nie mając litości dla wrogów Wiary i Królestwa. Vaelin Al Sorna miał tylko dziesięć lat, gdy ojciec porzucił go przed żelazną bramą Szóstego Zakonu. Bracia Szóstego Zakonu poświęcają życie bitwie, Vaelina czeka więc wiele lat ciężkiego treningu, który ma go przygotować na ciężki, wstrzemięźliwy i pełen wyrzeczeń los Wojownika Wiary. Odtąd nie będzie miał już żadnej rodziny poza tą zakonną. Ojciec Vaelina był Lordem Bitew w służbie Króla Janusa, władcy zjednoczonego królestwa. Vaelin, pozbawiony primogenitury i pozostawiony na progu Szóstego Zakonu niczym zwykły podrzutek, znienawidził go tak bardzo, jak to tylko możliwe. Jednak pewnego dnia, odwiedzając dawny Zakon swojej ukochanej, nieżyjącej już matki, chłopak pozna prawdę, która wprawi go w zakłopotanie, prawdę, przy której zblednie wszystko inne: Vaelinowi Al Sornie przeznaczona jest przyszłość, której nie jest jeszcze w nawet stanie pojąć. Przyszłość ta odmieni nie tylko losy królestwa, lecz także całego świata.

Planowana data premiery:22 października 2014,

Wydawnictwo Papierowy Księżyc

Ocena czytelników:

Goodreads: średnia ocen: 4,5 /5; książkę oceniło 18 941 użytkowników; napisano 1 430 recenzji i opinii

Amazon: średnia ocen: 5/5; książkę oceniło 1701 użytkowników