sierpień 10, 2022

czwartek, 07 grudzień 2017 09:27

Astrofizyka dla zabieganych

By 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Astrofizyka dla zabieganych, czyli dla każdego z nas – bestseller Neila deGrasse Tysona został wydany w listopadzie przez Wydawnictwo Insignis.

Wszechświat od zawsze nas pociąga, zadziwia i inspiruje. Któż z nas nie zachwycał się jego bezmiarem, wpatrując się w nocne rozgwieżdżone niebo. Odległe gwiazdy, niezmierzona przestrzeń i nasze próby rozumienia tej wielkiej tajemnicy, rozpościerającej się przez naszymi oczami i sięgającej – wydawałoby się – w nieskończoność...


Neil deGrasse Tyson – jeden z najbardziej rozpoznawalnych popularyzatorów nauki w USA – dobrze wie, jak silnie na naszą wyobraźnię działa wszechświat i jak bardzo chcielibyśmy się dowiedzieć czegoś więcej na jego temat. Wie też, jak skutecznie potrafią nas od tego odstraszyć opasłe książki pełne trudnych do zrozumienia sformułowań, koncepcji i teorii. A nawet jeśli zdecydujemy się na lekturę jakiegoś w miarę przystępnego popularnonaukowego tytułu, to i tak w dzisiejszym zabieganym świecie trudno nam będzie znaleźć czas, by oddać się w skupieniu jego długiej lekturze.
Stąd pomysł na książkę „Astrofizyka dla zabieganych”, w której w swoim niepodrabialnym stylu Neil deGrasse Tyson opowiada nam o wszechświecie: krótko, zwięźle, przejrzystym i zrozumiałym językiem, z poczuciem humoru, a przede wszystkim w wielką pasją. „Astrofizyka dla zabieganych” to 12 rozdziałów o współczesnym stanie naszej wiedzy na temat wszechświata; Neil pisze o jego narodzinach, o pochodzeniu występujących w nim pierwiastków, o formowaniu się galaktyk i planet, o ciemnej materii i ciemnej energii, o stosowanych przez astrofizyków metodach badawczych, o grawitacji i problemach z jej unifikacją w ramach jednej ogólnej teorii – oraz o mnóstwie innych ciekawych zagadnień, które czytelnik niejako mimowolnie przyswaja podczas wciągającej lektury.
Celem Neila deGrasse’a Tysona było dotarcie do wszystkich tych, którym zależy na jak najszybszym i jak najprzyjemniejszym zapoznaniu się z astrofizyką. We wstępie książki pisze: „Z tą cienką książką zaczniesz płynnie poruszać się w meandrach wszystkich głównych teorii i odkryć, które nadały tor współczesnemu sposobowi myślenia o wszechświecie”. A swoją „Astrofizykę dla zabieganych” zadedykował „wszystkim tym, którzy są zbyt zajęci, aby czytać opasłe książki, a mimo to szukają furtki do kosmosu”. I trzeba przyznać, że swój zamiar w pełni zrealizował – książka przez długi czas nie schodziła z pierwszego miejsca listy bestsellerów w USA.

Gatunek: Popularnonaukowe
Tłumaczenie: Jeremi Ochab
Tytuł oryginału: Astrophysics for People in a Hurry
Oprawa: twarda
Liczba stron: 208
ISBN 978-83-65743-53-4 /978-83-65743-69-5
Data wydania: 08/11/2017
Cena katalogowa: 29,99 zł
Link do sklepu: http://bit.ly/astrofizyka