listopad 30, 2023

środa, 26 listopad 2014 03:28

Premiera: Afromental "Mental House"

By 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zaskakujące inspiracje i taka sama bomba energetyczna! Nowa płyta i trasa koncertowa na 10-lecie zespołu!

Afromental to jeden z najbardziej ekspresyjnych polskich zespołów ostatnich lat, zawsze dający odbiorcom mnóstwo pozytywnej energii. W 2014 roku świętują 10-lecie istnienia, rzecz oczywista, postanowili uczcić je w najlepszy z możliwych sposobów, czyli wydając nową, dość zaskakującą z punktu widzenia inspiracji płytę, a także wyruszając na jubileuszową trasę koncertową!

Czwarte dzieło Afromental o dość niepokojącym tytule "Mental House", na pewno wielu skojarzy się z szaleństwem. I można powiedzieć, że jest na albumie odrobina szaleństwa, przejawiająca się w połączeniu radosnego, rytmicznego, energetycznego grania z ciężkimi brzmieniami. Na płycie wciąż słychać charakterystyczny groove i flow z pogranicza soulu, hip-hopu i funku, ale daje się zauważyć ewidentny romans muzyków z ciężkimi gitarowymi brzmieniami. Afromental do swojej mieszanki stylów, którą uprawiał od zawsze, dorzucił kolejne inspiracje takie jak Korn, Alice In Chains, Guns N'Roses czy Limp Bizkit.

Jak twierdzą członkowie zespołu, jest to płyta najbardziej autentyczna, spójna i oddająca ich osobowość. Materiał zapowiada tytułowy singiel "Mental House" Jak słychać, zespół zbliża się w pełnym energii kawałku do stylistyki rapcore'a oraz hard rocka.

"For Myself" z kolei to "potwór" o kilku głowach. W piosence jest sporo żywej groove'owej pulsacji na początku, która po chwili ewoluuje w mieszankę hip-hopu, soulu i gitarowego grania pożenionego ze skreczami. Chórki mogą delikatnie kojarzyć się z gospel, zaś orkiestracje i dęciaki kierują nas w stronę funkową.

"Fuck The World", brutalnie jednoznaczny tytuł, pod którym kryje się subtelny klawiszowy początek, przechodzący w buczącą elektronikę. Kawałek faluje pod względem emocji, będąc to spokojny, to potężnie uderzający w refrenie, który spowoduje, że publika na koncertach będzie rytmicznie podskakiwać. Niemal cały czas na drugim planie wspaniale szaleje fortepian. Jeśli będą kręcić kolejną część "Spider-Mana", "Batmana" czy inną mega produkcję o super bohaterze, ten numer Afromental powinien znaleźć się na soundtracku.

Hardrockowe oblicze ma początek "Lust Call". Drapieżna, gitarowa piosenka z mocnymi wokalami, delikatnie uspokajająca się w zwrotce. Numer, którego chyba mało kto spodziewałby się po Afromental. W niemal baśniowym, disneyowskim klimacie jest początek "Forever Young". A po nim następuje cudowny wylew pozytywnej energii ubranej z rozkoszną dla ucha mieszankę soulu i funku oraz rymowania. Wszystko to pięknie pokolorowane jest orkiestracjami i dęciakami. Wspaniała piosenka dla podniesienia się na duchu. "Differences" z kolei to coś z innego bieguna. Liryczna piosenka, zaczynająca się akustyczną gitarą, śpiewana na dwa głosy, ze zwiększoną ekspresją w refrenie, wpisuje się doskonale w schemat najwyższej klasy rockowej ballady.

Warto dodać, że "Mental House" to pierwszy w historii grupy album nagrany w całości "na setkę", przez co ładunek energetyczny na płycie jest jeszcze bliższy temu, co zespół z sukcesem od lat prezentuje na koncertach.

A to, że są jednym z najlepszych koncertujących zespołów na rynku z pewnością udowodnią podczas jubileuszowej trasy koncertowej zespołu. Afromental wyruszył na "X Tour" 7 listopada 2014 r., a podróż zakończy 10 grudnia 2014 r. występem w stołecznym klubie "Stodoła".

Oto daty i miejsca występów:

07.11 - ŁÓDŹ (Klub WYTWÓRNIA)

08.11 - SOPOT (Klub SCENA)

14.11 - RZESZÓW (Klub BLACK & WHITE)

16.11 - SZCZECIN (Klub LULU)

19.11 - WROCŁAW (Klub ETER)

20.11 - POZNAŃ (Klub ESKULAP)

28.11 - ZIELONA GÓRA (Klub KAWON)

30.11 - KRAKÓW (FORTY KLEPARZ)

10.12 - WARSZAWA (Klub STODOŁA)

Afromental to: Łozo (Wojciech Łozowski - wokal), Tomson (Tomasz Lach – wokal), Śniady (Bartosz Śniadecki - instr. klawiszowe), Baron (Aleksander Milwiw-Baron – gitara), Lajan (Wojciech Witczak – bas), Torres (Tomasz Torres - perkusja), Dziamas (Grzegorz Dziamka - instr. perkusyjne).