czerwiec 22, 2024

poniedziałek, 23 czerwiec 2014 11:16

Wilki i Owce

By 
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
  • Wydawca: Granna
  • Projektant: Phlippe des Pallieres
  • Rodzaj: Gra planszowa
  • Zawartość:

    77 dwustronnych kwadratów
    instrukcja
    woreczek z materiału


Dla fanów dobrej zabawy, miłego spędzania wolnego czasu, treningu umysłu, niezapomnianych chwil w gronie rodziny, przyjaciół czy też drugiej połówki.
Gra dosłownie dla każdego, małego i dużego... a zwłaszcza dla osób, które uwielbiają Carcassonne, ponieważ głównym elementem rozgrywki jest układanie kafli.

Każdy gracz to pasterz, który ma za zadanie otoczyć płotem jak największą ilość owiec w ochronie przed głodnymi i niebezpiecznymi wilkami.

Grać można na dwa sposoby: pozostali uczestnicy wiedzą, jakie owce zbierają poszczególne osoby lub odbywa się to na zasadzie losowania za pomocą specjalnych kwadratów znaczników.
Cała zabawa polega na odpowiednim dopasowaniu na bieżąco losowanych kafelków, tak aby uzbierać jednocześnie największą ilość owiec w swojej zagrodzie i aby przeszkodzić pozostałym uczestnikom w swobodnym rozbudowaniu pastwiska. Pamiętajmy, że wygrywa ten, któremu udało się uzbierać najwięcej owiec wylosowanego lub wytypowanego wcześniej koloru.

Jeżeli uda nam się dopasować kafelek do pozostałych dwoma lub trzema brzegami, itd. to w losowaniu ciągniemy odpowiednio tyle samo nowych kwadratów. Im więcej mamy kafelków na ręce, tym łatwiej jest nam dopasować brakujące elementy.

Nie może być jednak zbyt łatwo, bo owcom naszym i przeciwnika może zaszkodzić wilk i wtedy biada osobie, która będzie chciała je ocalić, a nie będzie miała kwadratu z wizerunkiem myśliwego. Tylko myśliwy może pokonać wilka i ocalić pastwisko.

W momencie, gdy w woreczku zabraknie nowych kwadracików, gra toczy się dalej... wykładamy kafelki z ręki wedle upodobania do momentu, kiedy już nie ma możliwości ewentualnego dostawienia kolejnych.
Po zakończeniu gry zliczamy, ile owiec reprezentantów kolorów jest w największym ogrodzonym pastwisku. Wygrywa ten, u którego liczba owiec jest najwyższa.

W pudełku znajdziemy:
• 77 kwadratów z ilustracją fragmentów wsi, lasów lub/i owcami,
• woreczek z materiału przydatny w losowaniu
• instrukcję.

Autorem tej wspaniałej przygody jest Philippe des Pallieres, a ilustracji Francois Bruel.
Gra jest ciekawa i szybka w rozgrywce, bo zazwyczaj trwa około 30 min. Jest bardzo emocjonująca i zabawna.

Jej minusem a może plusem jest jedynie to, że nawet jeżeli wydaje ci się, że jesteś na wygranej pozycji, to możesz się rozczarować, bo nie łatwo jest wylosować odpowiedni kwadrat, który akurat stanowi meritum zakończenia pastwiska, nad którym pracowałeś/łaś. Z doświadczenia wiem, że zazwyczaj potrzebny mi element jest na ręce mojego przeciwnika, no ale przecież w grze nie liczy się tylko strategia, ale i najważniejsze, najcenniejsze i najmocniejsze... szczęście!

Czytany 3419 razy