wtorek, 20 kwiecień 2021 14:59

Focon już w ten weekend!

By 
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Czy jest na sali ktoś kto jeszcze nie wie, że Focon, czyli Fantasy Online Convention odbędzie się już w ten weekend, czyli 24 i 25 kwietnia?


Jeśli faktycznie nie słyszeliście jeszcze o Foconie to trzeba szybko nadrabiać zaległe informacje, bo zapowiada się najbardziej fantastyczna rozrywka tego, wciąż pandemicznego, sezonu. Organizatorzy ogłosili już wszystkich (ponad 70!) gości i są wśród nich nazwiska obok których nie sposób przejść obojętnie. Ale o tym opowiemy Wam więcej za chwilę. Tymczasem, dla porządku przypomnimy Wam, co to jest w ogóle ten Focon, o którym tyle opowiadamy. Fantasy Online Convention to nic innego jak konwent fanów fantastyki, tyle że stworzony z myślą o obecności w internecie. Organizatorzy mają w swoim dorobku różne inne inicjatywy, jednak Focon zaprojektowali w 100% od nowa, właśnie pod kątem tego, żebyście jak najlepiejbawili się będąc w swoich domach. Najważniejsze przy tworzeniu tej imprezy było to, abyśmy wszyscy mogli być tam razem, tak jak na stacjonarnych wydarzeniach, na którym się bawimy, śmiejemy, wymieniamy poglądami... I to co proponują nam organizatorzy jest chyba najbliżej tego efektu jak tylko się da.

Nie samymi prelekcjami człowiek żyje! Co z knajpą, co ze znajomymi, z imprezami?!
Podczas Foconu będziecie mogli brać udział w panelach, prelekcjach i spotkaniach, ale także przejść do karczmy konwentowej. Zapytacie pewnie jak to możliwe i czy przegapiliścieodkrycie teleportacji... I my Wam na to powiemy, że owszem! ;) Knajpa konwentowa na Foconie będzie wirtualna jak cała impreza. Przybierze postać mapy z interaktywnymi stolikami, które po kliknięciu przeniosą Was do wideokonferencji Google Meet gdzie będziecie mogli pobyć, porozmawiać i bawić się z innymi fanami. Co prawda napoje trzeba sobie zapewnić we własnym zakresie, ale organizatorzy deklarują, że jeśli Focon 1.0 pójdzie dobrze, to będą pracowali nad patchem do wersji 2.0 rozwiązującym ten problem ;)
Przy stolikach będziecie mogli porozmawiać, spotkać się, ale też możliwe, że uda Wam się tam spotkać któregoś z gości Foconu? W końcu na konwentach każdy lubi się socjalizować ;)

Ostatnia chwila na zgłoszenia do Konkursu Cosplay!
Focon, jak każdy porządny konwent, ma konkurs strojów. Jeśli chcecie się do niego zgłosić to musicie się spieszyć, bo można to robić tylko do wtorku 20.04 do końca dnia! Nawet jeśli nie jesteście profesjonalistami możecie zgłosić się do kategorii “cosplay na kwarantannie” gdzieoceniane będzie tylko wykonanie stroju, a zdjęcia powinny być na jasnym, jednolitym tle (na przykład na tle ściany ;) ). Warto spróbować swoich sił, bo w jury są Kairi in Cosplayland,

Shappi i Kanto Cosplay z ramienia organizatorów. A do wygrania są jako nagroda główna kurs makijażu w Anna Donica Studio Urody, nagroda pieniężna, oraz będą przyznane certyfikowane wyróżnienia, a najlepsze z nich zgarnie bon na zakupy do sklepu z artykułami dla cosplayerów. 23.04 jury zbierze się na tajnych obradach, a w niedzielę, 25.04 o 16:00 podczas finału konkursu zostaną ogłoszeni zwycięzcy!

Streaming i playback?! Nigdy w życiu! Focon jest NA ŻYWO
Wyobrażacie sobie wejść do sali programowej i zobaczyć materiał odtwarzany na video? No raczej nie bardzo... Organizatorzy Foconu też tak myślą, dlatego tak jak w przypadku finałuKonkursu Cosplay, zmobilizowali wszystkich 70 gości, aby byli dla Was dostępni na żywo. Na każdym spotkaniu poza tym, że możecie być, to będzie też można rozmawiać, zadawać swoje pytania, zupełnie jak na prepandemicznym, stacjonarnym konwencie. A do tego będziecie mieć wygodny fotel (mamy nadzieję), dobre napoje (zalecamy nabyć przed weekendem), jedzenie, które najbardziej lubicie.... Żyć nie umierać! :) Sprawdzajcie www.focon.pl, bo już zaraz pojawi się tam rozpiska godzinowa wszystkich gości, a musicie tam być!

Jak to w ogóle będzie działać?
Wystarczy, że w sobotę i niedzielę wejdziecie na www.focon.pl i tam będzie znajdowała się 
mapa wydarzenia. Znajdziecie na niej dwie sale programowe, salę warsztatową, knajpę konwentową i wystawców. Wybieracie gdzie chcecie “pójść” i klikacie w wybrane miejsce na mapie. Link przenosi Was wtedy do strony informacyjnej i wystarczy, że klikniecie “dołącz”, a przeniesiecie się do konferencji Google Meet. Następnie wybieracie, czy chcecie być widoczni (włączając lub wyłączając kamerę) i słyszani (włączając lub wyłączając mikrofon), możecie też dodać zdjęcie w tle, które zastąpi Wasz pokój i jeszcze jedno kliknięcie.... i jesteście w wybranej sali, stoliku, czy u wystawcy.
Razem z organizatorami gorąco zachęcamy do tego, żebyście zostawili kamerki włączone i pozwolili się zobaczyć gościom i prowadzącym prelekcje. Wy tęsknicie za nimi, ale Wasi ulubieni autorzy, czy twórcy też tęsknią za Wami i za widokiem sali pełnej swoich fanów. Dlatego dajcie się zobaczyć. Czujemy, że to może być dobra zabawa, więc my na pewno nie przegapimy okazji, żeby zobaczyć jak to się sprawdzi w praktyce, a Wy? Jednak jeśli nie masz jak spokojnie rozmawiać lub po prostu wolisz siedzieć w ukryciu w piżamie? Zawsze możesz po prostu dołączyć do wydarzenia z wyłączoną kamerką i mikrofonem, a u siebie dać obraz na pełen ekran i obejrzeć prelekcje, spotkania, czy inne atrakcje :)

Co jeszcze, co jeszcze?!
Na Foconie poza prelekcjami, panelami, spotkaniami i Konkursem Cosplay czekają na Was jeszcze inne atrakcje. O jednej już opowiedzieliśmy - będzie to knajpa konwentowa, ale poza tym warto jeszcze zobaczyć co mają do zaoferowania wystawcy i jak będzie wyglądała zapowiadana od początku gra konwentowa.
Organizatorzy zdradzili nam, że wśród wystawców znajdzie się stoisko Wydawnictwa IX, które specjalnie na konwent rozpocznie przedsprzedaż książek dwóch gości Foconu, będą to “Zły człowiek” autorstwa Bruno Grigori i “Leksykon Żywej Śmierci” Łukasza Rzadkowskiego. Dzięki Foconowym wystawcom swoje wnętrza wzbogacicie o niesamowite, fantastyczne obrazy dostępne na stoisku Iked by Azja, albo plakaty Paper&Ink posters. Pełną listę wystawców znajdziecie na stronie Foconu, a będa wśród nich sklepy z koszulkami, grami, komiksami i inne, więc nie zapomnijcie obejrzeć uważnie strefy wystawców. Pamiętacie jeszcze o grze konwentowej? To wyjątkowa atrakcja wzorowana na grze miejskiej. Zwiedzając stronę focon.pl natkniecie się na podpowiedzi i hasła, które pozwolą Wam zdobyć wyjątkowe nagrody, jak np. możliwość zwiedzenia Teatru Syrena, spotkać się sam na sam z twórcą gry Gothic, czy zdobyć przedpremierowo grę Gamedec robioną właśnie przez Anshar Studios. Szczegóły tej zabawy organizatorzy trzymają w tajemnicy do ostatniej chwili mówiąc, że nie chcą psuć Wam zabawy ;)

“Ale... czy muszę za to płacić?”
Nie musisz, ale możesz! Focon jest całkowicie darmowy, ale żeby dać radę go zorganizować potrzebne są fundusze. Dlatego jeśli impreza Ci się podoba możesz kupić bilet lub pluszową fokę i w ten sposób okazać organizatorom wsparcie i przybliżyć nas wszystkich do Foconu 2.0. W ramach podziękowania za pomoc wraz z zakupem biletu możesz dostać różne bonusy:
- niepublikowane wcześniej opowiadanie Tomasza Kamińskiego - gościa Foconu,
- early access do materiałów z Foconu 1.0 na YouTube (normalnie będa udostępniane sukcesywnie do czasu następnej edycji, ale Ci którzy kupią bilet będą mieli do nich dostęp w ciągu max 2 tygodni po wydarzeniu)
- papierowy, limitowany bilet,
- miejsce na ścianie chwały na stronie Foconu.

To co? Kupujesz bilet i widzimy się 24-25 kwietnia na www.focon.pl? :)

Więcej informacji oraz aktualna lista potwierdzonych gości znajdują się tutaj:
● www.focon.pl
● www.facebook.com/FoconPL
● www.instagram.com/focon.pl
● https://twitter.com/FoconOnline