kwiecień 24, 2024

piątek, 14 listopad 2014 17:38

32. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza

By 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zbliżający się grudzień zawsze oznacza wielką porcję wrażeń dla młodych entuzjastów kina w Poznaniu. 30 listopada rozpocznie się kolejna edycja jednego z najstarszych festiwali filmowych w Polsce – Festiwalu Ale Kino! W programie tegorocznej imprezy każdy może znaleźć coś dla siebie – od najmłodszych, dopiero rozpoczynających swoją filmową przygodę, po doświadczonych kinomanów. Najwięcej atrakcji będzie oczywiście czekało na dzieci i młodzież. Od rana do wieczora seanse będą się odbywać w Multikinie 51, w Nowym Kinie Pałacowym w CK Zamek i na Scenie Wspólnej Teatru Łejery i Centrum Sztuki Dziecka, które jest organizatorem imprezy.

W tym roku na Festiwal zgłoszono 250 pełnych i niemal 400 krótkich metraży. Są to filmy z różnych stron świata, m.in. z Brazylii, Filipin, Islandii, Japonii, Kanady, Kuby czy Korei Południowej. Ostatecznie Festiwal Ale Kino! może pochwalić się programem, w którym znalazło się miejsce dla ponad 110 filmów pokazywanych na 117 seansach.

PROGRAM
Festiwal rozpocznie się 30 listopada koncertem, podczas którego wybrzmią największe przeboje z filmowego cyklu o Panu Kleksie, zaśpiewane przez aktorów Teatru Nowego pod kierownictwem muzycznym Jacka Skowrońskiego. Z okazji 30-lecia od premiery na festiwalowych ekranach zagości również pierwsza część cyklu, Akademia Pana Kleksa, w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego, laureata tegorocznych Platynowych Koziołków, który podczas otwarcia Festiwalu osobiście odbierze nagrodę.

W konkursie filmów pełnometrażowych znalazły się 22 filmy, wśród których jest 5 animacji. Uczniowie szkół podstawowych będą mogli wyruszyć w poszukiwaniu przygody razem z królikiem Johanem, bohaterem Daleko, daleko. W inne zakątki świata zabierze nas brazylijski Chłopiec i świat, przeznaczony dla dzieci z ostatnich klas podstawówki i gimnazjalistów. Ta przepiękna wizualnie historia, wykorzystująca różne techniki animacji, zdobyła na festiwalu w Annecy nagrodę główną, czyli Kryształ Annecy, oraz Nagrodę Publiczności. Na miłośników filmów animowanych z gimnazjum czeka z kolei Jack i mechanika serca, oparty na bestsellerowej powieści Mathiasa Malzieu Mechanizm serca o losach chłopca z zegarem z kukułką zamiast serca.

Niezwykle ciekawie zapowiada się również zestaw filmów aktorskich dla uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej i gimnazjum. Mogą zdecydować się na podróż przez Stany Zjednoczone w towarzystwie 10-letnego geniusza T.S. Spiveta, bohatera filmu Cudowne dziecko T.S. Spivet w reżyserii Jean-Pierre'a Jeuneta, twórcy słynnej Amelii. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pokibicowali również innemu wybitnie uzdolnionemu chłopcu, Nathanowi z brytyjskiego X + Y, który mimo błyskotliwego matematycznego umysłu ma problem z komunikacją z ludźmi. Atutem tego filmu jest znakomita obsada z Asą Butterfieldem i Sally Hawkins na czele. Dla zwolenników dalszych podróży gratką będzie filipińska Strefa 7, zwracająca uwagę na realia życia w innej części świata.

Nieco starszym widzom organizatorzy proponują Głos pozbawionych głosu w reżyserii byłego skateboardera Maximóna Monihana, przejmujący obraz o wykluczeniu i samotności, ale również woli życia i szczęścia. Do młodzieży licealnej adresowany jest Oddychaj, poruszający problem samotności i wyobcowania. Film zrealizowała francuska aktorka Mélanie Laurent, znana między innymi z Bękartów wojny i Iluzji.

W sekcji Panorama na młodzieżowego widza czekają dwa filmy, które będą się ubiegać o nominację do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego: kubańskie Sprawowanie w reżyserii Ernesto Daranasa, opisujące relację sprawiającego problemy chłopca i nauczycielki, która jako jedyna jest mu przychylna, i reprezentująca Gruzję Wyspa kukurydzy, opowieść o dojrzewaniu na targanym konfliktami pograniczu gruzińsko-abchazkim.

Różnorodnie będzie w konkursie filmów krótkometrażowych, choć prym wiodą tu oczywiście filmy animowane. Młodzi widzowie będą mogli zobaczyć: Mały rondelek Anatola, laureata Nagrody Publiczności na Festiwalu w Annecy, wycinankowego Słonia i rower, a także dwóch kandydatów do Oscarowej nominacji – irlandzki film Coda i kanadyjski No Fish Where To Go. Wśród filmów aktorskich znajdzie się Matka Ziemia Piotra Złotorowicza z rolą Mirosława Baki.

Nowością tegorocznego Festiwalu jest sekcja Ale Kino! Z dreszczykiem, w ramach której będą pokazywane krótkie metraże bawiące się konwencją kina grozy, między innymi amerykański Francis.

Organizatorzy Festiwalu Ale Kino! przygotowali również pokaz filmu Antboy z audiodeskrypcją, a także seanse w ramach Impulsu, czyli inicjatywy zachęcającej do rozmowy na ważne tematy dotyczące młodego pokolenia i jego problemów. Na tegorocznym Festiwalu Impulsem jest hasło „e@migracja" zwracające uwagę na ucieczkę młodych ludzi w świat wirtualnej rzeczywistości. Jednym z ilustrujących to zjawisko przykładów będzie film dokumentalny Web Junkie o znajdującym się w Chinach pierwszym na świecie ośrodku zajmującym się leczeniem klinicznym uzależnienia od internetu.

Sportowe emocje najlepiej wyrażą dwa filmy, które znajdują się w sekcji Ale Kino! Z piłką: niemiecka Piekielna jedenastka, przeznaczona dla uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej i gimnazjum, i Następnym razem wygramy, skierowana do młodzieży licealnej.

Wiele emocji czeka dzieci i ich rodziców. Pierwsza niedziela festiwalu i kończący go weekend to czas dla całych rodzin, które mogą wybierać spośród kilkunastu tytułów. Pokazy pod hasłem Ale Kino! Z rodziną objęte są specjalną ofertą biletową dla rodziców z dziećmi. Natomiast na pierwsze spotkanie z kinem dla maluchów w wieku 2-4 lat organizatorzy przygotowali seanse niemieckich animacji. Patchworkowe zwierzątka i przyjaciele pokazywane będą w ramach Ale Kino! Najnajmłodszego widza, w wyjątkowych warunkach: w delikatnie przyciemnionym pomieszczeniu, urozmaicone zabawą z animatorami.

Ważnym punktem programu tegorocznego Festiwalu Ale Kino! będzie 20-lecie Wielkiej Przygody z Filmem – inicjatywy dającej młodzieży szansę na współpracę z profesjonalnymi filmowcami i realizację własnych pomysłów filmowych.

Pełen program Festiwalu jest dostępny na stronie www.alekino.com

SEKCJE
Konkurs filmów pełnometrażowych
Konkurs filmów krótkometrażowych
Panorama dzieci
Panorama młodych
Ale Kino! Najnajmłodszego Widza
Ale Kino! Z dreszczykiem
Ale Kino! z Piłką
Ludzie dla Ludzi
Impuls

JURY
W Jury Międzynarodowym zasiądą m.in. nominowany do Oscara kanadyjski reżyser Philippe Falardeau, Christian Lo, reżyser, którego film Twardziele był pokazywany na zeszłorocznym Festiwalu Ale Kino!, oraz Arthur Reinhart, operator i współtwórca projektu Polska Światłoczuła. Równolegle działać będą również składy jurorskie: Jury Młodych złożone z uczniów szkół średnich, laureatów konkursów filmowych (np. skrytykuj.pl), które zadecyduje o podziale Marcinów, Jury Dziecięce wyłonione w otwartym konkursie, które przyzna Marcinki, i Jury Nauczycieli. Wręczy ono swoją nagrodę dla filmu o szczególnych walorach edukacyjnych, który trafi także do programu Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Wcześniej zostały przyznane Platynowe Koziołki – nagroda organizatorów za szczególne osiągnięcia w kinematografii dla młodych widzów.
JURY MIĘDZYNARODOWE FILMÓW PEŁNOMETRAŻOWYCH: Philippe Falardeau, Arthur Reinhart, Bregt Van Wijnendaele, Christian Lo, Graham Ralph, Lina Uzkuraityté, Marta Żurek.
JURY MIĘDZYNARODOWE FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH: Anna Wieczur-Bluszcz, Piotr Kardas, Alexandra Nebel, Els Kuiper.

GOŚCIE
Atmosfera festiwalowa udziela się szczególnie w sytuacjach, gdy w kinie pojawia się równocześnie nawet około tysiąca widzów, a na widowni zasiadają członkowie jury i goście. Co roku wiele emocji wśród dzieci, ale i młodzieży oraz dorosłych wzbudzają spotkania z twórcami prezentowanych filmów, którzy po seansach opowiadają o swoich doświadczeniach zawodowych, planach, często pytani są również o wrażenia z pobytu w Polsce i o życie prywatne. Szczególnie fascynujące są chwile, kiedy aktor to rówieśnik widza i opowiada o swoich pierwszych krokach na planie filmowym. W tym roku spodziewamy się między innymi gości z Filipin, autorów filmu Strefa 7.

SPOTKANIA i FORUM

Festiwal Ale Kino! to również miejsce spotkań wielu grup filmowców: twórców, producentów filmowych, organizatorów festiwali dziecięcych, pedagogów oraz osób zainteresowanych filmem dla dzieci i młodzieży. W Polsce ciągle za mało mówi się o filmie dla najmłodszych, a produkcje dla młodych widzów są rzadkością, dlatego organizatorzy podtrzymują tradycję okołofestiwalowych spotkań, by inicjować i podtrzymywać dyskusję na ten temat, zapraszając przedstawicieli środowisk edukacyjnych i filmowych z całego świata. Przedstawiciele środowisk filmowych, medialnych, naukowych i pedagogicznych, związanych z filmem i mediami audiowizualnymi dla młodego odbiorcy, biorą udział w debacie w ramach forum, którego tegorocznym tematem jest „e@migracja". Zgłoszenia udziału można nadsyłać od 5 listopada.

OBIEKTY FESTIWALOWE

Multikino 51
ul. Królowej Jadwigi 51, 61-872 Poznań

CK Zamek, Sala Wielka i Nowe Kino Pałacowe
ul. Św. Marcin 80/82, 61-809 Poznań
Scena Wspólna. Centrum Sztuki Dziecka i Teatr Łejery
ul. Brandstaettera 1/ ul. Za Cytadelą, 61-659 Poznań

BILETY

Festiwalowe kasy w kinach zostaną otwarte 14 listopada.

Ceny biletów i karnetów w Multikinie 51:

Bilet grupowy (dla 15 i więcej osób): 10 zł
Bilet indywidualny: 13 zł
Karnety - wyłącznie dla widzów indywidualnych; nie dotyczy grup zorganizowanych.
Cena karnetu: 15 zł, promocyjna cena biletu do karnetu: 3 zł
Promocyjna cena biletu na seanse Ale Kino! Z rodziną prezentowane 30 listopada 2014 o godz. 14.00 i 16.00 i 7 grudnia 2014 o godz. 12.30 i 16.00 - 13 PLN (trzynaście złotych) dla rodzica + 1 dziecko bilet bezpłatny. Promocja obowiązuje przy zakupie biletu indywidualnego przez dorosłego. Nie obowiązuje posiadaczy karnetów.
Promocyjna cena biletów dla rodzin wielodzietnych – KARTA RODZINY DUŻEJ – za okazaniem karty jeden rodzic lub opiekun otrzymuje bezpłatny bilet. Dzieci i reszta członków rodziny (drugi rodzic lub drugi opiekun) ma prawo zakupić bilet w cenie 10 zł. Nie obowiązuje posiadaczy karnetów.

Ceny biletów w Nowym Kinie Pałacowym i Scenie Wspólnej Teatru Łejery i Centrum Sztuki Dziecka:

Cena biletów na wszystkie seanse i wydarzenia specjalne: 5 zł od osoby

W Nowym Kinie Pałacowym, Sali Wielkiej CK Zamek i Scenie Wspólnej Teatru Łejery i Centrum Sztuki Dziecka nie są honorowane karnety festiwalowe oraz bilety grupowe.

Promocyjna cena biletów dla rodzin wielodzietnych - KARTA RODZINY DUŻEJ - za okazaniem karty wszyscy członkowie rodziny mają prawo zakupić bilet w cenie 1 zł; zakup odbywa się osobiście i nie ma możliwości rezerwacji miejsc i kupna online.

Organizator:
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

Współorganizator:
Multikino SA

Mecenat
Miasto Poznań
MKiDN - Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej
Przy wsparciu unijnego Programu MEDIA Kreatywna Europa

Partnerzy:
CK Zamek
Novotel Poznań
Volkswagen – Samochody Użytkowe

Festiwal należy do:
Koalicja dla edukacji filmowej

Współpraca:
Samorząd Województwa Wielkopolskiego
Stowarzyszenie Magazyn
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej
Ferment Kolektiv
Fundacja Społeczna Ludzie dla Ludzi
KKS Lech Poznań
Zakamarki
Termy Maltańskie
Klubokawiarnia Meskalina
Tashka / Fika
Dziecipoznan.pl
Mały indywidualista

Patronat medialny:
Trójka PR III Polskiego Radia
TVP Poznań
Miesięcznik KINO
Tele Pro
Magazyn SFP
Miesięcznik GAGA
Gazeta Wyborcza
AMS
Informator Kulturalny, Turystyczny i Sportowy IKS
kulturapoznan.pl
Radio Merkury
MC Radio
Stopklatka.pl
MiastoDzieci.pl

Komitet Honorowy:
Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Ryszard Grobelny, Prezydent Miasta Poznania
Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego
Agnieszka Odorowicz, Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
Jacek Bromski, Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich
Michał Merczyński, Dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego
Céline Ravenel, Prezes ECFA – Europejskiego Stowarzyszenia Filmu dla Dzieci