styczeń 31, 2023

czwartek, 12 lipiec 2018 08:12

Joanna Krystyna „Lillchen” Radosz na Polconie 2018

By 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Fot. Daria Kubala Fot. Daria Kubala

Dzisiaj rozpoczyna się Polcon 2018 w Toruniu, a my mamy nie tylko zaszczyt patronować ponownie tej imprezie, ale również nasza recenzentka będzie prelegentką podczas konwentu. 

Joanna Krystyna Radosz (ur. 5 lipca 1992 we Wrocławiu) - torunianka sercem i rozumem, pisarka, dziennikarka, okazjonalnie redaktorka i tłumaczka. Studiuje rusycystykę na UMK w Toruniu, ale jej zainteresowania wykraczają daleko poza Rosję. Miłośniczka języków obcych, kryminałów, żużla i sportów zimowych. Nagradzana w konkursach literackich: Wiatrak w kategorii prozy (opowiadanie "Konie narowiste", 2010), III miejsce w I edycji konkursu Littera Scripta ("Bogowie nie umierają", 2011), finalistka IV edycji Horyzontów Wyobraźni ("Wojna 2.0", 2012). W 2014 r. w antologii "Marzenia" (wyd. The Cold Desire) ukaże opowiadanie "Finnished" (jego akcja rozgrywa się w tym samym uniwersum co "Wróg po fachu").

Czwartek (12.07) 17:00 - prelekcja: Rosyjska fantastyka, jakiej nie znacie - sekcja Literacka 3 (czas trwania: 1 h 45 min)

Statystycznemu miłośnikowi fantastyki z Rosją kojarzą się bracia Strugaccy, Kir Bułyczow, a ostatnio także Dmitrij Głuchowski i jego projekt "Metro 2033". Ale to tylko niektóre z pereł, jakie oferuje literatura fantastyczna pisana cyrylicą. W tej prelekcji chcę zabrać konwentowiczów w podróż od samych korzeni gatunku - również tych folklorystycznych - po dzień dzisiejszy. Poznacie nazwiska twórców, których dzieła trwale zapisały się w historii rosyjskiej fantastyki, a także masę ciekawostek. Czy wiecie, jaki jest wkład polskich pisarzy w rosyjską fantastykę? Jaki był najmodniejszy nurt fantastyczny przed Rewolucją Październikową? Kiedy powstała pierwsza radziecka space opera? I wreszcie: jak to było naprawdę z tym fanfikiem Nika Pierumowa do "Władcy pierścieni"? Wpadnijcie, a się dowiecie.

Czwartek (12.07) 19:00 - prelekcja: Gem, set, mecz! - popkultura i sport - sekcja Popkulturalna 1 (czas trwania: 45 minut)

Sport to jedno z tych zjawisk, które łączy w sobie elementy spektaklu i niemal religijnego rytuału, a nade wszystko: wywołuje ogromny ładunek emocji. Aż dziwne, że w popkulturze tak mało jest motywów sportowych. Na tej prelekcji opowiem o książkach, filmach i serialach ze sportem w tle (lub na pierwszym planie), a także pokażę, jakim kulturotwórczym potencjałem dysponuje środowisko sportowe. Będzie nieco historii z życia wziętych, będzie o biografiach sportowców, które mogłyby posłużyć za gotowy scenariusz świetnego filmu (czy to komedii, czy dramatu). Będzie wreszcie krótki i subiektywny przegląd funkcji, jakie sport może pełnić w popkulturze - wraz z przykładami. Sama też piszę o sporcie, więc znajdzie się i miejsce na wątek autobiograficzny.

Czwartek (12.07) 20:00 – panel: Fantastyka ze wschodu – sekcja Literacka 2 (czas trwania: 45 minut)

Na polskim rynku wydawniczym niepodzielnie rządzi polsko- i anglojęzyczna fantastyka. Jednak w ostatnich latach można zaobserwować powrót zainteresowania także literaturą fantastyczną zza wschodniej granicy. W tym panelu razem z osobami zafascynowanymi rosyjskojęzyczną fantastyką porozmawiamy o tym, co nas urzeka w tej literaturze, co ona oferuje polskiemu czytelnikowi i jakie jeszcze pozycje z Rosji i okolic warto przetłumaczyć na polski. Wśród uczestników dyskusji będzie między innymi Ewa Białołęcka!

piątek 15:00 (13.07) - panel: Stwórzmy sobie świat! - sekcja Literacka 1 (czas trwania: 1 h 45 min)

Wspólnie z Karoliną Fedyk, Marcinem Podlewskim oraz Pawłem Majką będziemy rozmawiać o tym, jak się robi literackie światy. Fantastyczne, ale nie tylko. Ciekawostki dla zainteresowanych, rady dla początkujących.

sobota 15:00 (14.07) - panel: Powieść w miesiąc, czyli NaNoWriMo od kuchni - sekcja Literacka 3 (czas trwania: 45 minut)

Co roku w listopadzie tysiące ludzi na całym świecie odcinają się od życia, by podjąć niezwykłe wyzwanie - w 30 dni napisać powieść. National Novel Writing Month znalazł licznych fanów także i w Polsce. Szóstka aktywnych uczestniczek tych corocznych maratonów opowie, co dało im NaNo, czy powieść napisaną w listopadzie da się wydać, a także jak dołączyć do tej akcji. Obiecujemy także sporo anegdotek: o sowach, czołgach i Amolu.

niedziela (15.07) 10:00 - prelekcja: Meandry Moskiewskiego Metra - sekcja Popkulturalna 2 (czas trwania: 1 h 45 min)

Dzięki Dmitrijowi Głuchowskiemu moskiewskie metro stało się popularne wśród fanów fantastyki. Ale metro było na długo przed pojawieniem się Głuchowskiego. Skąd się w Moskwie wzięła kolej podziemna? Jak zawikłane były jej losy? I czy to prawda, że w Moskwie da się kupić przypinki z pociągami metra? Jako zagorzała fanka podziemnych podróży opowiem o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości metra w rosyjskiej stolicy. Z tej prelekcji dowiecie się także, kto oprócz Głuchowskiego sięgnął po tę niezwykłą scenerię dla swoich fantastycznych tekstów. Będzie także konkurs z nagrodami dla uważnych słuchaczy.

Niedziela (15.07) 12:00 - panel: Miasta, jakich nie znamy - urban fantasy - sekcja Literacka 1 (czas trwania: 45 minut) (uczestnik)
Wspólnie z Anną Karnicką, Agnieszką Grzywacz oraz Anetą Jadowską zajmiemy się tematem miasto jako tła i bohatera fantastyki. Czym jest urban fantasy? Jakie miasta zasłużyły sobie na szczególne miejsce w fantastyce - i czy każda miejscowość może stać się sceną dobrego tekstu fantastycznego?

Niedziela (15.07) 13:00 - panel: Świat, postać czy akcja? Co jest ważniejsze? - sekcja Popkulturalna 4 (czas trwania: 45 minut)

Co jest najważniejsze dla czytelnika? Rozbudowany świat z własną mitologią? Bohater, którego da się lubić? A może wartka akcja, trzymająca w napięciu od pierwszej do ostatniej strony? A co najlepiej nam się pisze? Porozmawiamy o tym z Anną Karnicką, Alicją Wlazło i Aleksandrą Mochocką. Ciekawe, czy dojdziemy do wspólnego wniosku...