czerwiec 22, 2024

niedziela, 19 październik 2014 21:47

Warsztaty literackie w Lublinie

By 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W Domu kultury Narnia w Lublinie, w dniach 20 października do 15 grudnia odbędą się warsztaty literackie.
Adresowane są przede wszystkim do osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z pisaniem i chciałyby zweryfikować oraz rozwinąć swoje umiejętności. Nie podam przepisu na natchnienie ani recepty na bestseller, ale mogę udzielić wskazówek, które pomogą Wam w tworzeniu publikowalnych opowiadań - a może nawet powieści.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w warsztatach proszę o przysłanie PRZED pierwszymi zajęciami krótkiej (do 10 tys. znaków ze spacjami) próbki tekstu literackiego (tylko proza, warsztaty nie obejmują poezji) na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Prowadząca: Agnieszka Hałas – urodzona w Lublinie w 1980 roku znana prozaistka i poetka. Więcej: http://halas-agn.blogspot.com/

Spotkanie 1
Wprowadzenie - przedstawienie się uczestników, plan warsztatów. Omówienie nadesłanych próbek tekstów. Szort (miniatura) jako wprawka literacka: kilka rad na początek.

Spotkanie 2
Styl - najczęstsze błędy i wpadki. Styl szkolny. Przegadanie. Brakujące podmioty. Pseudopoetyckość i bełkot.

Spotkanie 3
Rodzaje narracji, ich wady i zalety. Tempo narracji. Reguła Show, don't tell. Infodump i czemu lepiej go unikać. Opisy - jak je konstruować? Dialogi - najczęstsze błędy.

Spotkanie 4
Fabuła - jak zainteresować czytelnika i sprawić, żeby czytał dalej? Konflikt i jego rola w tekście. Konstrukcja tekstu - najczęstsze błędy. Zjawisko „pierwszego rozdziału powieści". Wątki, wielowątkowość i prawo strzelby, która musi wypalić. Co lepsze - pisanie według planu czy improwizacja?

Spotkanie 5
Zakończenie - wisienka na torcie czy kluczowy element tekstu? Rodzaje zakończeń i najczęstsze błędy.

Spotkanie 6
Postacie i relacje między nimi. Bohaterowie schematyczni i jak uciec od schematu. Zjawisko Mary Sue. Bohater skrajnie antypatyczny. Bohaterowie nijacy. Problem płci w literaturze - stereotypowe postacie męskie i żeńskie.

Spotkanie 7
Pisanie opowiadania a pisanie powieści. Pisanie według planu. Systematyczność. Konspekt - czy jest potrzebny? Konwencje literackie i pułapka sztampowości.

Spotkanie 8
Rady na zakończenie warsztatów: Jak przygotować tekst do wysyłki i komu go wysłać? Konkursy literackie. Wymogi wydawnictw. Jak wybrać wydawnictwo?

Terminy warsztatów:

20 października
27 października
3 listopada
17 listopada
24 listopada
1 grudnia
8 grudnia
15 grudnia

Miejsce:

Dom Kultury Narnia
ul. Lwowska 12