wtorek, 30 czerwiec 2015 11:10

Nowa Fantastyka 07/2015

By 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

W sprzedaży dostępny jest już najnowszy, lipcowy, numer czasopisma "Nowa Fantastyka". W numerze znajdziemy m.in. wywiad z Kevinem Hearne'em, autorem cyklu "Kroniki Żelaznego Druida", felieton Przemysława Pieniążka o powrocie Terminatora oraz mikropowieść Nancy Kress.

Tomasz Zliczewski

W ŚWIECIE YŌKAI

część 1

Wedug licznych legend i Kaidan Japonię zamieszkuje olbrzymia ilość stworów obdarzonych nadnaturalną mocą – duchów, zwierząt, wszelakich dziwadeł, a nawet obdarzonych życiem przedmiotów codziennego użytku.

Wiele z nich jest nieszkodliwych, ba, nawet chętnie niosą pomoc ludziom, ale jest też grupa (i to spora), która po prostu miłuje się w robieniu krzywdy śmiertelnikom i niejeden reżyser filmów grozy czy autor horrorów mógłby zrobić niemałą karierę, gdyby tylko zechciał zapoznać się z czymś więcej niż tengu.

Robert Skowroński

GROZA W SOSIE SŁODKO-KWAŚNYM

Na hasło „azjatyckie kino grozy" z pewnością wielu osobom na myśl przyjdzie słynny „The Ring" Hideo Nakaty i inne obrazy wykorzystujące postacie odziane w białe szaty i z kruczoczarnymi włosami opadającymi na twarz. Jednak horrory z Dalekiego Wschodu mają znacznie więcej oblicz.

Tomasz Miecznikowski

OBSESJE ARTURA MACHENA

Czy nasze życie jest ułudą? Jak bardzo otaczająca nas bańka rzeczywistości podatna jest na pęknięcia? A gdyby okazało się, że jesteśmy tylko rodzajem eksperymentu, miotającymi się bez celu drobinkami istnień, igraszką i rozrywką dla wyższych sił, których poznanie nigdy nie będzie nam dane?

Przemysław Pieniążek

ELEKTRONICZNY MORDERCA POWRACA

29 sierpnia 1997 roku, o godzinie 2:14 czasu wschodniego, komputerowa sieć Skynet, sprawująca pieczę nad amerykańskimi systemami militarnymi, zyskała świadomość. Próby jej odłączenia spełzły na niczym; przeprowadzony przez Skynet atak rakietowy na Związek Radziecki spotkał się z odwetem ze strony Kremla. Rozpętało się atomowe pandemonium.

Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz

HIPNOSKOPY I SUGGESTYA

czyli hipnoza z lamusa cz. 2

Na początku XX wieku do znanego krakowskiego lekarza Stanisława Breyera zgłosiła się nastolatka cierpiąca na załamanie nerwowe związane ze zbyt bliskim spotkaniem z bydłem typu mlecznego. Breyer, stosujący w swej praktyce obok ziołolecznictwa i homeopatii także hipnozę, wprowadził dziewczę w sen i nakazał jej: Już dzisiaj czuć się będziesz lepiej, w domu będziesz grzeczna i wesoła, o owej brzydkiej krowie zapomnisz. Pomogło.

Ponadto w numerze:

– wywiad z Kevinem Hearne'em, autorem cyklu "Kroniki Żelaznego Druida";
– mikropowieść Nancy Kress i dwa polskie opowiadania;
– felietony, recenzje, konkursy i inne stałe atrakcje.