czerwiec 22, 2024

wtorek, 04 czerwiec 2024 23:19

Zapowiedź: „Nasz Wielki Donald” - wyjątkowy album wydany z okazji 90. rocznicy debiutu Donalda

By 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Z okazji 90. urodzin najsłynniejszego kaczora świata wydawnictwo Egmont zaplanowało premierę wyjątkowego albumu „Nasz Wielki Donald”. Komiks ukaże się 12 czerwca br.

W albumie czytelnicy znajdą dwadzieścia historii autorstwa takich twórców jak Carl Barks, Don Rosa, Urlich Schröder, Mau Heymans, Victor Rios vel Vicar, Romano Scarpa, Massimo de Vita, Giorgio Cavazzano i wielu innych. Zbiór historii prezentowanych w tomie jest bardzo zróżnicowany i obejmuje komiksy tworzone na przestrzeni ostatnich dziewięćdziesięciu lat. W tomie opublikowano między innymi pierwszy komiks z Donaldem – „Mądra kurka” czy dłuższe historie dotąd nie publikowane na polskim rynku: „Trzej Caballeros” (Walt Kelly), „Stąd do błogości” (Rodolfo Cimino i Romano Scarpa), „Wzlot i upadek Kaczora Donalda” (Andreas Phil, Jose Colomer Fonts).

Kaczor Donald należy do najsłynniejszych i najbardziej rozpoznawalnych postaci na świecie. Tych, którzy znają go głównie jako jedną z maskotek korporacji Disneya, może jednak zdziwić fakt, że jest również jedną z postaci obdarzoną najbardziej ludzkimi cechami. W ciągu swojej dziewięćdziesięcioletniej kariery bywał irytującym kłótliwcem i zazdrosnym, kapryśnym nieudacznikiem, ale także pełnym determinacji i optymizmu kaczorem sukcesu, który przedkłada dobro swoich bliskich nad wszystko inne. Poza tym zdarza mu się nagle poczuć głód przygody i nowych doświadczeń, pragnienie zwiedzania świata. Nie mniej te wszystkie bardzo różne role pasują do niego jak ulał. – tak o Kaczorze Donaldzie w przedmowie do albumu „Nasz Wielki Donald” piszą Ralph Trommer i Fabian Gross – Nie da się zaprzeczyć, że tragikomiczny protagonista w marynarskim stroju to jeden z najpopularniejszych komiksowych bohaterów wszech czasów.

Początkowo nikt nie wróżył Donaldowi tak spektakularnej kariery - to Miki był najważniejszą postacią w uniwersum Disneya. Nie trzeba było jednak długo czekać, by potencjał Kaczora został dostrzeżony i wykorzystany. Przez dziewięćdziesiąt lat powstało ponad pięćdziesiąt tysięcy historii komiksowych z Donaldem, a on sam niezależnie od tego, czy wygrywa, czy przegrywa, czy kocha, czy nienawidzi, walczy czy ucieka – każdą swoją rolę odgrywa z ogromną pasją.