lipiec 24, 2024

niedziela, 17 wrzesień 2023 22:14

Kazimierz Leski pseudonim „Bradl” powraca w nowym cyklu!

By 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Wydawnictwo Egmont, wraz z Muzeum Powstania Warszawskiego, z przyjemnością prezentują drugi cykl serii komiksowej „Bradl”. Dynamiczna akcja, niebezpieczne rozgrywki, mroczne siedziby tajnych organizacji, wciągająca intryga, niezwykli bohaterowie gotowi ryzykować życie dla swojej ojczyzny – to wszystko, za co czytelnicy pokochali pierwszy cykl „Bradl” znajdą także w kontynuacji serii. 

Autorem scenariusza jest Tobiasz Piątkowski, a rysunki stworzył Marek Oleksicki. Oficjalna premiera tomu pierwszego już 27 września br.

 Warszawa, 1942 rok. Leski ma wykonać skrajnie niebezpieczne zadanie – nawiązać łączność z sojusznikami na Zachodzie. Przełożeni liczą na jego doświadczenie szpiegowskie i doskonałą znajomość języków. Nie spodziewają się jednak, że inżynier, który na czas wojny przeobraził się w konspiratora, postanowi przemierzać okupowaną Europę w przebraniu… niemieckiego generała! Fałszywe dokumenty i brawura mogą nie wystarczyć w starciu z przebiegłym agentem Gestapo depczącym mu po piętach. Sytuacja Bradla skomplikuje się jeszcze bardziej, kiedy w Paryżu spotka pewną piękną piosenkarkę...Szybko okaże się, że słoneczne plaże Cannes czy eleganckie gmachy Paryża kryją tyle samo niebezpieczeństw co ulice okupowanej Warszawy. 

pastedGraphic.png 

W nowym cyklu Kazimierz Leski, po wielu przygodach w szeregach organizacji szpiegowskiej Muszkieterowie, rozpocznie swoją najtrudniejszą misję. Tym razem będzie pozbawiony wsparcia i zmuszony działać wśród ludzi, którzy niekoniecznie popierają walkę z Niemcami. 

Głód, chłód – wynikający z niemożności ogrzania mieszkań, lęk przed aresztowaniem czy nienawiść do wroga łączyły wszystkich mieszkańców obszaru okupowanego przez Niemców. Wspólne było też pragnienie wolności. Stanisław Likiernik, żołnierz Kedywu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, opowiadał po latach, że w konspiracji ważne było, aby poczuć się człowiekiem i mieć świadomość, że robi się coś przeciwko okupantowi (…) Wspólny miał być też koniec koszmaru. Symbolicznie chciano zakończyć go powstaniami w stolicach Polski i Francji. Inne plany mieli wielcy ówczesnego świata. Nad Wisłą nadaremnie czekano na pomoc, której odmówił Polakom zwłaszcza Józef Stalin. Warszawa przez dwa miesiące rozbrzmiewała krzykami i eksplozjami, aby w końcu zamilknąć. Tymczasem w cieniu wieży Eiffla wiwatowano dzięki wsparciu wojsk amerykańskich. – na taki kontekst zwraca uwagę we wstępie Sebastian Pawlina - historyk, autor książek, publicysta. 

 

Bradl” powraca w nowej odsłonie i z nowymi zadaniami szpiegowskimi. Po kilku tomach, w których akcja działa się w Warszawie, zaczynamy opowieść o najsłynniejszych wyczynach 

 

Kazimierza Leskiego – przecieraniu szlaków komunikacyjnych przez okupowaną Europę. – podkreśla Tobiasz Piątkowski, scenarzysta serii - Nasz bohater otrzymuje misję stworzenia siatki kurierów, która połączy polskie państwo podziemne i sztab w Anglii. Dla nas to okazja do zmiany dekoracji, większego rozmachu i ukazania różnicy w warunkach okupacyjnego życia między Polską a innymi krajami. W nowej przygodzie Bradl podąży śladami Hansa Klossa, ale i znajdzie się w opresji niczym pasażerowie „Orient Expressu” Agathy Christie. Mimo że opuszczamy mroczne zaułki Warszawy, a Leski przechadza się eleganckimi ulicami Paryża, czyha na niego tyle samo niebezpieczeństw – dodaje. 

pastedGraphic_1.pngpastedGraphic_2.pngpastedGraphic_3.png

Marek Oleksicki, rysownik, zwraca uwagę na to, że w przerwie dzielącej ostatni tom pierwszego cyklu a albumem, który właśnie trafia do rąk czytelników, nastąpiła naturalna ewolucja jego stylu: Rysunki nieznacznie różnią się od tych z pierwszych tomów cyklu, jednakże pojawiły się dalsze uproszczenia formy. Co do treści, to zmieniły się mroczne i przygnębiające tła Warszawy pod okupacją Niemców na rozświetlone słońcem plaże południa Francji. To duży powiew świeżości i dodatkowa motywacja do pracy nad komiksem. Na te sielankowe obrazy pada jednak cień III Rzeszy. I tu już, tradycyjnie, są kontrastowe, mroczne, skąpane w czerni plansze. Inspiracją były dla mnie jak zwykle stare filmy, zdjęcia archiwalne, aktorzy, aktorki, powieści kryminalne. Wśród nich znalazł się film „Utalentowany Pan Ripley”, aktorzy tacy jak Matt Damon, Anthony Hopkins, Jeremi Przybora i wielu innych – wylicza Oleksicki. 

 

Polecamy również lekturę pierwszego cyklu serii „Bradl”. Składająca się z pięciu tomów komiksowa opowieść powstała na kanwie losów Kazimierza Leskiego „Bradla”, a jej akcja rozgrywa się w Warszawie – mieście sterroryzowanym przez okupanta, a jednocześnie tętniącym ukrytym życiem, z galerią barwnych, nieco przerysowanych postaci. Dynamiczna opowieść, niebezpieczne rozgrywki, mroczne siedziby tajnych organizacji, wciągająca intryga – to wszystko znajdą czytelnicy w pierwszym cyklu serii „Bradl”. 

 

O autorach 

 

Tobiasz Piątkowski – scenarzysta, absolwent Politechniki Warszawskiej na Wydziale Architektury. Współautor m.in. serii „Status 7”, „48 stron”, „Rezydent”, „Koszmary zebrane”,

„Pierwsza brygada”, „Nowe przygody Stasia i Nel”, „Bradl”, „Bazyliszki”, „Nowele polskie”, „Ekspozytura „Rygor””, a także komiksów i magazynów dziecięcych. Pracuje jako art director.

 

Marek Oleksicki – absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki. Pracuje w branży reklamowej, jest też plakacistą i rysownikiem komiksów. W Polsce zilustrował takie albumy, jak: „Odmieniec: Trzy”, „Ursynowska Specgrupa od Rozwałki: Metametal”, „Ekspozytura „Rygor””, zbiór „Nowele

Polskie” i „Bradl”. Jego prace można znaleźć też w antologii o Powstaniu Warszawskim – „Powstanie ’44”. Tworzy głównie dla zagranicznych wydawnictw, a jego najbardziej znane komiksy to “Frankenstein’s Womb” (scen. Warren Ellis), “28 Days Later” (scen. Michael Alan Nelson) oraz “The Darkness: Close Your Eyes” I “Zero” (oba: scen. Ales Kot).

 

Współwydawcą cyklu „Bradl” jest Muzeum Powstania Warszawskiego, które za pośrednictwem rozmaitych inicjatyw przekazuje wiedzę o Powstaniu Warszawskim. Dzięki zróżnicowanej ofercie Muzeum stało się jedną z najważniejszych stołecznych instytucji kultury. Istotnym elementem misji Muzeum jest działalność wydawnicza. Wśród publikacji nie brakuje komiksów, które w atrakcyjny sposób przedstawiają wydarzenia sprzed lat. Oprócz opowieści graficznej zainspirowanej losami nieuchwytnego szpiega Kazimierza Leskiego „Bradla” MPW razem z wydawnictwem Egmont oddało w ręce czytelników serię „Bazyliszki”, która są jest zaproszeniem do barwnego świata lat 30.