kwiecień 14, 2024

czwartek, 22 wrzesień 2022 11:12

Zapowiedź: Wielkie wyprawy Zbigniewa Kasprzaka

By 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Słynni podróżnicy, dalekie wyprawy i opowieści o zwykłych ludziach na tle epokowych wydarzeń. Historie z bliższej i dalszej przeszłości – sensacyjne, przygodowe, a przede wszystkim wyjątkowe. Na 12 października br. wydawnictwo Egmont zaplanowało premierę antologii „Wielkie Wyprawy”, w której znajdą się opowieści o ogólnie pojętej tematyce historycznej stworzone przez wybitnego polskiego rysownika opowieści graficznych Zbigniewa „Kasa” Kasprzaka. Prapremiera albumu odbędzie się już w najbliższy weekend podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Zbigniew i Grażyna Kasprzakowie będą gośćmi festiwalu.

Historia zawsze mnie fascynowała. Czytałem dużo książek i w szkole często wybiegałem ponad program i z języka polskiego, i z historii. I rzeczywiście, najmniej w moich komiksach odnajduję się w czasach współczesnych. Przeważnie urzeka mnie coś w przyszłości albo wybiegam wyobraźnią w przyszłość. - podkreśla Zbigniew Kasprzak. I rzeczywiście, w antologii „Wielkie Wyprawy” doskonale te fascynacje widać. Słynni podróżnicy Krzysztof Kolumb, Ferdynand Magellan i James Cook wyruszają w swoje największe i najcenniejsze dla ludzkości wyprawy… We wschodniej Kanadzie na początku XIX wieku kwitnie handel futrami, a ich transportem zajmują się ludzie zwani Podróżnikami… Piękna i utalentowana gwiazda kina wszech czasów Marylin Monroe mierzy się ze swoim losem, przeżywając wzloty i upadki… 

Tom „Wielkie wyprawy” zbiera różnorodne komiksy pierwotnie wydane w latach 1982–2018, czyli na przestrzeni niemal całej twórczości Kasa: tytułowe „Wielkie wyprawy”, „Łzy Bałtyku”, „Kamień”, „Pierwsza lekcja”, „Uniesienia”, „Podróżnicy”, „Srebrna tabakierka…”, „Sobiescy w Krakowie” oraz „Spadająca gwiazda”. 

Publikację wzbogacają wstęp napisany przez Adama Ruska oraz galeria wcześniej niepublikowanych plansz i szkiców. Gratką dla fanów twórczości autora są okładka całego albumu i grafiki, które Kas narysował specjalnie do tego wydania.

 
W roku 2019 ukazała się antologia Zbigniewa Kasprzaka „Bogowie z gwiazdozbioru Aquariusa” zbierająca historie science fiction. Ponadto w sprzedaży są dostępne inne albumy narysowane przez Zbigniewa Kasprzaka: „Halloween Blues”, „Bez Twarzy”, „Dziewczyna z Panamy” oraz „Yans”: tomy 2 i 3.

 


Klasyka Polskiego Komiksu. Wielkie wyprawy

Scenariusz: Stefan Weinfeld, Maria Olszewska-Wolańczyk, 

Tomasz Kołodziejczak, Zbigniew Kasprzak, Zofia Bieniarz, 

Bran MacLeod, Maryse Charles, Jean-François Charles

Rysunki: Zbigniew Kasprzak

Oprawa: twarda

Objętość: 264 strony

Format: 205x285

Cena: 149,99

ISBN: 978-83-281-5576-3

Język oryginału: polski

Seria: Klasyka Polskiego Komiksu

Kategoria: komiks polski

Tematyka: historyczny

 


GRAŻYNA I ZBIGNIEW KASPRZAKOWIE NA MFKIG:

 


PIĄTEK, 23 września

18:00 – WERNISAŻ WYSTAWY „KAS. MONOGRAFIA” W CENTRUM NAUKI I TECHNIKI EC1

Pierwsza tak szeroka monograficzna wystawa Zbigniewa Kasprzaka dokumentująca jego komiksową drogę. Nie zabraknie na niej oryginalnych plansz z najsłynniejszych tytułów, ale i prac wczesnych oraz nigdy dotąd niepublikowanych.

Wystawa czynna będzie w dniach 24 września - 18 listopada w sali wystaw czasowych Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź. Bilet wstępu – 5 zł.

Kurator: Wojciech Łowicki

 


SOBOTA, 24 września

 

sala A, poziom -1

11:00-12:00 - Wielkie wyprawy Zbigniewa i Grażyny Kasprzaków

Spotkanie z Grażyna i Zbigniewem Kasprzakami poświęcone antologii „Wielkie Wyprawy”. 

 


STREFA AUTOGRAFÓW (płyta, poziom -1)

14:00 - 15:30 – Grażyna i Zbigniew Kasprzakowie