czerwiec 22, 2024

poniedziałek, 29 listopad 2021 11:10

Wielki powrót Åsy Larsson!

By 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 Najlepszy Szwedzki Kryminał 2021 ukaże się w Wydawnictwie Literackim! Mowa o najnowszej powieści Åsy Larsson zatytułowanej „Niegodziwość ojców". To szósty i zarazem ostatni z zaplanowanych tomów serii o przygodach Rebecki Martinsson.

Powieść „Niegodziwość ojców" ukazała się w Szwecji 17 września i od tamtej pory okupuje najwyższe miejscach na listach bestsellerów. W ciągu tygodnia od premiery sprzedało się ponad 30 tys. egzemplarzy we wszystkich dostępnych formatach.

Z sukcesem komercyjnym idzie w parze także uznanie krytyki i branży. Akademia Szwedzkich Pisarzy Kryminalnych ogłosiła, że powieść „Niegodziwość ojców" to „Najlepsza Szwedzka Powieść Kryminalna 2021 Roku". Tym samym Åsa Larsson otrzymuje to wyróżnienie po raz trzeci w swej karierze. W 2004 roku nagrodzono książkę „Krew, którą nasiąkła", a w 2012 „W ofierze Molochowi". Za swoją pierwszą powieść „Burza słoneczna" Åsa Larsson otrzymała również nagrodę dla najlepszego debiutu. Innymi słowy, 4 z 6 książek z Rebecką Martinsson zdobyły najbardziej prestiżową szwedzką nagrodę przyznawaną powieściom kryminalnym.

Nagroda za Najlepszą Szwedzką Powieść Kryminalną wręczana jest przez Akademię Szwedzkich Pisarzy Kryminalnych. Oznacza to także, że „Niegodziwość ojców" będzie reprezentować Szwecję i kandydować do Nagrody Szklanego Klucza przyznawanej najlepszej nordyckiej powieści kryminalnej roku.

Powieść „Niegodziwość ojców" tłumaczy Beata Walczak-Larsson. Wydawnictwo Literackie planuje polską premierę na drugą połowę 2022 roku.