wrzesień 27, 2023

czwartek, 16 wrzesień 2021 12:00

Różne oblicza Myszki Miki w interpretacji cenionych europejskich autorów

By 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Disnejowski Miki ma różne oblicza – nie tylko humorystyczne, znane z komiksów o Myszogrodzie. Od 2016 r. francuskie wydawnictwo Glénat realizuje własne artystyczne wizje przygód Myszki Miki, powierzając je zasłużonym i docenianym europejskim twórcom. Dzięki temu mamy okazję przeczytać niezwykle oryginalne i różnorodne opowieści na nowo interpretujące przebogate uniwersum stworzone przez Walta Disneya.

Komiks „Horrifikland. Przerażająca przygoda” nawiązuje do klasycznych filmów krótkometrażowych i komiksów, w których Miki, Goofy i Donald wspólnie prowadzili agencję detektywistyczną. Tym razem, w obliczu braku klientów, podejmują się prostego zadania odnalezienia zagubionego kota. Idąc jego tropem trafiają do opuszczonego parku rozrywyki Horrrifikland, w którym podejmą znacznie poważniejszą sprawę związaną z próbą przejęcia nieużywanego terenu. W tym ponurym miejscu stawią czoła złoczyńcom, spróbują udaremnić niecny spisek, a przy okazji przemierzą tajemnicze podziemia i staną do konfrontacji z przedziwnymi duchami.

Scenariusz albumu napisał słynny francuski twórca Lewis Trondheim, zdobywca licznych nagród europejskich i amerykańskich, w tym Grand Prix na Festiwalu Komiksu w Angoulême, autor lub współautor wielu serii i powieści graficznych, takich jak „Wyspa Burbonów”, „Ralph Azham”, „A.L.I.E.E.N.” czy „Donżon”. Rysunki „Horrifiklandu”, stylistycznie nawiazujace do dzieł Tima Burtona, są dziełem grafika Alexisa Nesme’a, znanego z autorskich cykli „Les enfants du Capitaine Grant” i „Grabouillon” oraz z ilustrowania książek dla dzieci, w tym bestsellerowej serii „Marysia”.

„Miki i kraina Pradawnych”, w kwestii kreacji świata oddająca hołd twórczości Hayao Miyazakiego, opowiada o fantastycznej, podniebnej krainie, gdzie latające wyspy są jedynymi miejscami nadającymi się do zamieszkania. Nękanym wichurami królestwem niepodzielnie rządzi Fantomen, któremu przeciwstawia się Gildia pod wodzą Czarnego Piotrusia. Mistrz powroźnictwa Miki mimowolnie wplątuje się w konflikt między uzurpatorami, ale wybiera własną drogę postępowania. Wraz z Minnie, łowczynią bezpańskich wysp oraz przyjacielem Goofiem, podejmą niebezpieczną misję odmienienia losów krainy i odnalezienia mitycznego kontynentu Pradawnych.

Autorami albumu są francuski scenarzysta Denis-Pierre Filippi i włoski rysownik Silvio Camboni, którzy od lat współpracują, tworząc znane na wielu rynkach europejskich serie fantastyczno-przygodowe: „Niezwykła podróż”, „Gargouilles”, „Néfésis”.

W ofercie wydawnictwa Glénat, na chwilę obecną, znajduje się trzynaście komiksów zrealizowanych przez wybitnych scenarzystów i artystów. Wśród nich są m.in. Lewis Trondheim, Regis Loisel, Cosey, Nicolas Keramidas czy Tebo. Każdy z twórców otrzymał pełną swobodę kreatywną w kwestii wyboru gatunku literackiego, prowadzonej fabuły jak i technik malarskich, dzięki czemu Miki i jego przyjaciele stali się częścią wielu fantastycznych światów i przygód jakich do tej pory jeszcze nie przeżyli. Autorzy sięgali do dzieciństwa Mikiego, przyglądali się pierwszemu spotkaniu z Minnie, serwowali tajemnice rodem z „Indiany Jonesa”, historie grozy, kryminalne i fantasy, a nawet uczynili Goofy'ego superbohaterem! Wszystkie te przepięknie zilustrowane opowieści, graficznie odnoszące się zarówno do rysunkowej klasyki Disneya jak i czerpiące z dorobku współczesnych artystów, eksplorują nie tylko tematykę odwiecznej walki dobra ze złem, ale często wpisane są również w szerszy kontekst społeczny, historyczny i kulturowy. Przy czym wciąż pozostają opowieściami pełnymi humoru oraz optymizmu przeznaczonymi zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Do tej pory w polskiej edycji kolekcji „Myszki Miki” ukazał się album „Kawa Zombo” Regisa Loisela (twórcy takich dzieł jak „Piotruś Pan”, „Skład główny” czy „W poszukiwaniu Ptaka Czasu”), rysowany w stylu pasków autorstwa Floyda Gotffredsona z lat 30. XX w, a opowiadający o Ameryce czasów Wielkiego Kryzysu, w której próbują odnaleźć się Miki i jego przyjaciel Horacy. Natomiast 24 listopada do sprzedaży trafi kolejny tom kolekcji, zatytułowany “Miki i zaginiony ocean”, w którym twórcy, Denis-Pierre Filippi oraz Silvio Camboni, zaprezentują przygodę Mikiego w steampunkowym świecie inspirowanym twórczością Juliusza Verne’a.


Myszka Miki – Horrifikland. Przerażająca przygoda

Scenariusz: Lewis Trondheim

Rysunki: Alexis Nesme

Przekład: Maria Mosiewicz

Oprawa: twarda

Objętość: 48 stron

Format: 216x285

Cena: 49,99

ISBN: 978-83-281-4963-2

Język oryginału: francuski

Seria: Myszka Miki

Kategoria: komiks europejski

Tematyka: kryminał/przygodowy


Miki i kraina Pradawnych

Scenariusz: Denis-Pierre Filippi

Rysunki: Silvio Camboni

Przekład: Maria Mosiewicz

Oprawa: twarda

Objętość: 64 strony

Format: 216x285

Cena: 49,99

ISBN: 978-83-281-4961-8

Język oryginału: francuski

Seria: Myszka Miki

Kategoria: komiks europejski

Tematyka: przygodowy