czerwiec 06, 2023

wtorek, 13 kwiecień 2021 16:16

Trauma Team rusza do akcji! Nowy komiks ze świata Cyberpunk 2077!

By 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Night City to potężne megamiasto i jeden z głównych bohaterów gry „Cyberpunk 2077”. W swojej ponad osiemdziesięcioletniej historii doświadczyło wielu wstrząsów: od Czwartej Wojny Korporacyjnej, przez Incydent Nuklearny, aż po Wojnę Unifikacyjną, ale zawsze otrząsało się, zachowując swoją różnorodność. Teraz fani mają okazję odkrywać je również za sprawą serii komiksów. Na 14 kwietnia wydawnictwo Egmont Polska zaplanowało premierę pierwszego tomu cyklu - „Cyberpunk 2077: Trauma Team”.

pastedGraphic.png

Album „Trauma Team” opowiada o Nadii, ratowniczce pracującej dla korporacji Trauma Team International. Nadia jako jedyna ze swojej ekipy przeżyła nieudaną misję ratunkową, która zamieniła się w krwawą jatkę. Mimo to postanawia kontynuować pracę dla firmy i wraz z nowym zespołem podejmuje się wyprowadzenia rannego klienta z budynku należącego do brutalnego gangu. 

pastedGraphic_1.png    pastedGraphic_2.png   pastedGraphic_3.png

Autorem scenariusza jest dwukrotnie nominowany do Nagrody Eisnera i Nagrody im. Brama Stokera Cullen Bunn, znany szerszej publiczności z licznych opowieści o Deadpoolu i autorskich serii grozy „Szósty rewolwer” oraz „Hrabstwo Harrow”. Z kolei za rysunki odpowiada Miguel Valderrama, artysta o charakterystycznym stylu, na koncie ma autorski album „Giants” o wielkich potworach w postapokaliptycznych realiach. Za nałożenie barw odpowiedzialny jest Jason Wordie, kolorysta m.in. „God Country”, współpracujący z takimi wydawcami jak Image, Dark Horse i Boom! Studios. Nad całą opowieścią, podobnie jak przy seriach cyfrowych, czuwa Bartosz Sztybor ze studia CD PROJEKT RED, którego zadaniem jako kierownika narracji jest dbanie o wewnętrzną spójność historii komiksowych oraz ich zgodność z wydarzeniami przedstawionymi w grze „Cyberpunk 2077”.  

Uniwersum „Cyberpunk 2077” inspirowane jest grą fabularną „Cyberpunk 2020”, stworzoną przez Mike’a Pondsmitha w 1990 r. Akcja została przeniesiona w dystopijną przyszłość, w której zaszły ogromne zmiany geopolityczne i technologiczne. Na potrzeby swojej opowieści, scenarzyści CD PROJEKT RED wykreowali bogate zaplecze historyczne, społeczne i kulturowe. To świat pełen łatwo dostępnych technologii, bezwzględnych korporacji, żądnych władzy gangów i chcących osiągnąć sukces za wszelką cenę mieszkańców. W głośnym i tętniącym neonami Night City nie obowiązują prawa krajowe ani stanowe, to niezależna enklawa, w której codzienne życie, choć wspomagane przez robotykę, nie należy do najłatwiejszych, najbezpieczniejszych i najtańszych, ale jeśli się dobrze zaadaptować, potrafi zapewnić mnóstwo nieosiągalnych nigdzie indziej doświadczeń i możliwości. 

Na komiksowe uniwersum „Cyberpunk 2077” składają się na razie cztery opowieści. W wersji cyfrowej są to: trzyodcinkowa miniseria „Where’s Johnny” (scenariusz: Bartosz Sztybor, rysunki: Giannis Milonogiannis), która w formie papierowej zostanie wydana w USA w październiku 2021 r., one-shoty „Big City Dreams” (scenariusz: Bartosz Sztybor, rysunki: Filipe Andrade, Alessio Fioriniello) oraz „Your Voice” (scenariusz: Aleksandra Motyka, Marcin Blacha, rysunki: Danijel Žeželj), która w czerwcu 2021 r. również ukaże się w wersji papierowej. Oprócz tego Dark Horse Comics wydaje drukiem osobne serie. Pierwszą z nich jest „Trauma Team” Cullena Bunna, która ukaże się nakładem Egmont Polska. W tym samym czasie, w USA, rozpocznie się kolejna seria, zatytułowana „You Have My Word” autorstwa Bartosza Sztybora. Wszystkie te historie to zamknięte opowieści, można je czytać niezależnie od siebie, bez znajomości fabuły gry. Będą zrozumiałe dla każdego, kto do tej pory nie zetknął się z uniwersum „Cyberpunka 2077”. Natomiast zagorzałych fanów na pewno ucieszą nawiązania do znanych im wydarzeń i postaci.  

 

Cyberpunk 2077: Trauma Team, tom 1

Scenariusz: Cullen Bunn

Rysunki: Miguel Valderrama

Przekład: Zofia Sawicka

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Objętość: 96 stron

Format: 167x255 

Cena: 39,99

ISBN: 978-83-281-5887-0

Język oryginału: angielski 

Seria: Cyberpunk

Kategoria: komiks amerykański

Tematyka: science fiction

 

„Trauma Team” to pierwszy z serii komiksów powiązanych z grą komputerową „Cyberpunk 2077”. Komiks nie wymaga znajomości świata gry, ale może stanowić doskonałe wprowadzenie do realiów kalifornijskiego Night City. 

Nadia, ratowniczka medyczna pracująca w Trauma Team International, jako jedyna przeżyła misję ratunkową, która zamieniła się w krwawą jatkę. Gdy decyduje się na powrót do pracy i udział w kolejnym zleceniu, otrzymuje za zadanie uratowanie klienta jej korporacji z wieżowca pełnego członków wrogiego gangu. Czy ta misja ma szansę na powodzenie?

Autorem scenariusza jest Cullen Bunn („Deadpool”, „Moon Knight”), a rysunki przygotował Miguel Valderrama („Giants”). Album zawiera zeszyty miniserii „Cyberpunk 2077: Trauma Team” #1–4.