czwartek, 15 październik 2020 13:46

Star Trek – kultowe wydanie encyklopedii gwiezdnej floty

By 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

 

Nakładem HarperCollins Polska 14 października br. do sprzedaży trafił „Star Trek. Statki Gwiezdnej Floty od 2294 do przyszłości”.

To drugi tom w serii po raz pierwszy w historii przedstawiającej rozwój Gwiezdnej Floty w ujęciu chronologicznym, uwzględniając również mniej ważne jednostki, które mogły umknąć uwadze widza. Ten wyjątkowy przewodnik to publikacja, na którą czekali polscy fani Star Treka. Cykl docelowo będzie bogatym księgozbiorem obejmującym wszystkie statki, jakie pojawiły się w uniwersum Star Trek w minionych latach.

Pierwszy tom omawiał jednostki z seriali STAR TREK: ENTERPRISE, STAR TREK: DISCOVERY oraz z serii oryginalnej. W premierowej książce z9nalazły się szczegółowe opisy statków Gwiezdnej Floty z czasów STAR TREK: NASTĘPNE POKOLENIE, STAR TREK: STACJA KOSMICZNA oraz STAR TREK: VOYAGER, pojazdy latające, które znamy z XXIV wieku, w tym U.S.S. Enterprise NCC-1701-D, U.S.S. Voyager i pierwszego prawdziwego okrętu wojennego Gwiezdnej Floty, jakim był U.S.S. Defiant oraz statków klasy Akira. 

 

pastedGraphic_1.png   pastedGraphic_2.png

 

Statki opisane w „Star Trek. Statki Gwiezdnej Floty od 2294 do przyszłości” należą do kanonu, pojawiły się (choćby tylko na moment) w jednym z seriali telewizyjnych lub filmów STAR TREK. Wszystkie pochodzą z głównej linii czasowej, nie są brane pod uwagę jednostki, które można ujrzeć w filmach nakręconych po 2009 r. lub w którejś z równoległych rzeczywistości ukazanych w serialach. Nie znalazły się w publikacji również statki, które wystąpiły jedynie w książkach, grach, kalendarzach albo w animowanym serialu STAR TREK. Nie ma również jednostek, które zostały przelotnie wspomniane w dialogach bądź mignęły jako grafiki na ekranach serialowych komputerów. Przedstawione zostały natomiast szczegółowe widoki statków na tle uniwersum oraz ich dokładne rzuty poziome. Każdy opis uzupełnia unikalna grafika. Ilustracje, wykonane komputerowo na podstawie prawdziwych makiet statków wykorzystywanych w serialu, pozwalają ukazać najdrobniejsze szczegóły konstrukcyjne opisywanych maszyn, co jest szczególnie ważne w przypadku statków, które gościły na ekranach jedynie przez chwilę. 

 

Na rynku dostępna jest także pierwsza część encyklopedii poświęcona statkom Gwiezdnej Floty lat 2151-2293 - „Star Trek. Statki Gwiezdnej Floty 2151-2293”. W planach wydawniczych kolejne tomy, które będą dotyczyć konkretnych obszarów geograficznych, jak Kwadrant Delta, lub ras, takich jak Klingoni. Docelowo cykl ma opisywać każdy element uniwersum STAR TREK.

 

 

O KSIĄŻCE:

Encyklopedia statków Star Trek. 

Statki Gwiezdnej Floty od 2294 do przyszłości

Autor: Ben Robinson; Marcus Riley; Matt McAllister

Ilustrator: Fabio Passaro, Ed Giddings, Adam ‘Mojo’ Lebowitz, Robert Bonchune 

Tłumaczenie: Klaudyna Cwynar

Oprawa: twarda

Objętość: 240 stron

Format: 220x285

Cena: 119,99

ISBN: 978-83-276-5921-7

Grupa docelowa: 16+