czwartek, 04 październik 2018 08:23

Kraina opowieści. Zaklęcie życzeń

By 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Chris Colfer, gwiazdor młodego pokolenia znany z kultowego serialu „Glee” tym razem ujawnia swój talent pisarski. Colfer porywa młodych czytelników na szaloną wyprawę do krainy baśni, jednak stworzony przez niego świat w niczym nie przypomina tego z opowieści babci czy kolorowych kart książek dla dzieci. Tutaj Czerwony Kapturek posiada własne królestwo i dzielnie walczy z Watahą Złych Wilków, Jaś kocha się w Złotowłosej, która jest poszukiwana listem gończym, a Śpiąca Królewna prowadzi ze Złą Królową własną rozgrywkę. Czy jesteście gotowi wkroczyć do świata, w którym wszystko okazuje się zupełnie inne niż Wam się wydawało?

Rodzeństwo Baileyów musi pogodzić się ze stratą ojca, który zginął w wypadku. Dzieci próbują stawiać czoła rzeczywistości, wspierać swoją ukochaną mamę i wieść normalne życie jedenastolatków. Nie przypuszczają, że wkrótce ich los zupełnie się odmieni, a oni sami zostaną postawieni przed wyzwaniami, na które nie są gotowi...

Wszystko zaczyna się, kiedy Alex i Conner dostają od babci starą księgę baśni, która od dawna jest w posiadaniu ich rodziny. Książka ma dla bliźniąt szczególne znaczenie – snucie opowieści i czytanie było ulubionym zajęciem ich taty. Cenny prezent szybko okazuje się przedmiotem niezwykłym – za jego sprawą dzieci przenoszą się do równoległego świata – Krainy Opowieści. Wszystko, o czym opowiadał im tata staje się rzeczywistością, choć nieco inną niż tą, o której słyszeli. Okazuje się, że tu baśnie mają swój ciąg dalszy, a ich bohaterowie są zupełnie inni... Czerwony Kapturek nie jest tak
naiwny jakby się wydawało, Złotowłosa jest waleczną amazonką sprawnie władającą mieczem, zaś dzięki nowej wersji historii o Złej Królowej rodzeństwo Baileyów spojrzy na nią nieco przychylniejszym okiem.

- Poświęciłam całe życie, próbując odzyskać coś, co zostało mi odebrane wiele lat temu. Jednakże nigdy nie zostanę obwołana męczennicą z tego powodu. Już po wieczne czasy będę znana wyłącznie jako ta próżna królowa, która próbowała zabić biedną, niewinną i bezbronną królewnę Śnieżkę – zakończyła Zła Królowa. – Ale któż nie powędrowałby na kraniec świata, żeby ponownie się połączyć z osobą, którą ukochał bardziej niż samo życie? Kto nie wydarłby sobie serca, żeby uniknąć takiego bólu?
– Ale to nie twoja wina! – zaprotestowała Alex. – Nie myślałaś jak zdrowy człowiek! Gdybyś miała serce, nie zrobiłabyś tym wszystkim ludziom tych okropnych rzeczy. Nadal jesteś Evly!
– Pomyśl tylko, ludzie na pewno zmieniliby zdanie na twój temat, gdyby znali prawdę! – zawtórował siostrze Conner.
– Świat zawsze będzie przedkładał wygodę nad rzeczywistość – odrzekła Zła Królowa. – Łatwiej jest nienawidzić, obwiniać i bać się niźli rozumieć. Nikt nie szuka prawdy, wszyscy pragną jedynie rozrywki.

Bliźnięta są zafascynowane i jednocześnie przerażone nową rzeczywistością. Szybko zdają sobie sprawę, że powrót do normalnego świata nie będzie łatwy. Aby tego dokonać muszą wyruszyć w pełną niebezpieczeństw podróż w poszukiwaniu składników do Zaklęcia Życzeń. Zadanie nie jest proste – należy odnaleźć osiem baśniowych przedmiotów ukrytych w ośmiu królestwach.

Szklany bucik zgubiony w zamku o północy,
Zrodzone z morza ostrze o potężnej mocy,
Kamienna korona, co od lat spoczywa
W grocie, gdzie mieszka zgraja zbójecka, łapczywa,
Kawałek tej kory, którą niosło w ręku
Dziecko skłonne rozmawiać z mordercą bez lęku,
Niezręcznymi palcami ujęte wrzeciono,
Złoty sznur, co ocalił pannę uwięzioną,
Domniemanej nieboszczki diament tudzież rubin,
I łzy zgnębionej wróżki, której los nie lubi.

(...) –W porządku–powiedziała Alex –Jak na razie udało nam się zdobyć pukiel włosów Roszpunki. Nadal musimy dostać w swoje ręce pantofelek Kopciuszka, wrzeciono Śpiącej Królewny, klejnoty z trumny Królewny Śnieżki, korę z koszyka Czerwonego Kapturka, łzy wróżki oraz dwa inne przedmioty, co do których nie mamy pojęcia, czym są.

Podczas poszukiwań przyjdzie im się zmierzyć z wieloma niebezpieczeństwami - nie tylko ze strony tak przerażających istot jak Trolle czy Gobliny, ale również Złej Królowej, która także pragnie zdobyć magiczne składniki. Zaczyna się wyścig, w którym możliwy jest tylko jeden zwycięzca – zaklęcie bowiem nie zadziała dwa razy... A Zła Królowa nie cofnie się przed niczym, na pomoc wezwie swojego oddanego Łowcę i jego niebezpieczną córkę, zawrze nawet pakt z Watahą Złych Wilków, aby osiągnąć swój cel.

– Przyszłam, by zawrzeć układ – odparła.
– Z nami nie zawiera się układów – warknął Malumpazur.
– Zawrzecie go, gdy się dowiecie, co mam do zaoferowania – zapewniła Zła Królowa.
Zaintrygowało to wilka.
– Jakiego rodzaju układ cię interesuje? – zapytał.
– Wymiana przysług – oznajmiła Zła Królowa. – Przez królestwa tego świata wędruje dwoje dzieci: chłopiec i dziewczynka. To bliźnięta. Chcę, żebyście ich znaleźli i sprowadzili przed moje oblicze. Całych i zdrowych.
– Chcesz dzieci? – zapytał drwiąco Malumpazur.
– W ich posiadaniu znajduje się coś, czego potrzebuję. Dokładniej, kilka rzeczy – odrzekła Zła Królowa. – Załatwiłabym tę sprawę sama, ale chwilowo nie mam takiej możliwości.
– A jeśli przyprowadzimy ci te dzieci, co nam dasz w zamian? – spytał wilk.
– Dam wam tę jedną rzecz, która pozwoli definitywnie odpłacić za śmierć twojego ojca – oznajmiła Zła Królowa. – W zamian za bliźnięta dam wam królową Czerwony Kapturek.

Długa, pełna niebezpieczeństw podróż zbliża dzieci do siebie. Podczas niej znajdą również odpowiedzi na wiele nurtujących je od dawna pytań. A kiedy poznają tożsamość Dobrej Wróżki, już nic nie będzie takie samo, jak wcześniej... Czy dzielnym bliźniętom uda się wygrać wyścig i powrócić do swojego świata?

Colfer sprawnie żongluje konwencjami. Baśniowa historia często zmienia się w mrożącą krew w żyłach opowieść grozy. Całość okraszona jest humorem, który nie jeden raz przywoła uśmiech na twarzy czytelnika.

Witajcie w świecie z innej bajki.

O autorze:

Christopher „Chris” Colfer – amerykański piosenkarz i aktor telewizyjny, nominowany do nagrody Emmy; występował m.in. w roli Kurta Hummela w popularnym musicalowym serialu Glee. Za tą kreację został uhonorowany Złotym Globem. Jako pisarz debiutował w 2012 roku powieścią przygodową dla dzieci Kraina Opowieści. Zaklęcie Życzeń - pierwszą częścią pięciotomowego cyklu o przygodach Alex i Connera. Obecnie jest bestsellerowym autorem z listy New York Timesa, którego książki to między innymi pięć powieści z serii Kraina Opowieści, a także Struck By Lightning: The Carson Philips Journal, która powstała na podstawie scenariusza, który napisał do filmu Struck by lightning (Colfer był współproducentem i odgrywał jedną z ról).


Dane wydawnicze:
Wydawnictwo Młodzieżówka| ISBN 978-83-65830-41-8|s. 446 | Cena: 42,90 |
Premiera: 03.10.2018