sierpień 14, 2022

czwartek, 17 marzec 2016 14:00

Polski fenomen popkultury. Naukowa książka o Wiedźminie dostępna w Internecie

By 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Stowarzyszenie Trickster opublikowało drugi tom tekstów naukowych o źródłach popularności Geralta z Rivii, na całym świecie znanego także jako The Witcher. Książka „Wiedźmin – polski fenomen popkultury" jest od dziś dostępna w internecie – w całości i za darmo. Zachęcamy do lektury!

Czarodziejki i czarodzieje w wiedźmińskim świecie, geneza popularności „Wiedźmina" i analiza angielskich tłumaczeń sagi Sapkowskiego to tylko kilka spośród tematów poruszanych przez autorów, których teksty złożyły się na drugi tom analiz naukowych o Geralcie z Rivii. Pierwszy tom („Wiedźmin – bohater masowej wyobraźni") Stowarzyszenie Trickster opublikowało we wrześniu 2015 r. Od tego czasu pobrało go prawie tysiąc osób i każdego dnia ta liczba rośnie. Najnowsza publikacja stowarzyszenia powstała na zlecenie Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej recenzentem był dr Mateusz Poradecki z Uniwersytetu Łódzkiego, a redakcją naukową zajęli się Robert Dudziński i Joanna Płoszaj – członkowie Trickstera.

Tom patronatem honorowym objęła firma cdp.pl, polski wydawca i dystrybutor gier wideo, w tym także „Wiedźmina".

„Wiedźmina – polski fenomen popkultury" można pobrać tutaj: http://tricksterzy.pl/wiedzmin-polski-fenomen-popkultury-w-biblioteczce-trickstera/.

Zachęcamy także do zapoznania się z pierwszym tomem, który jest dostępny tutaj: http://tricksterzy.pl/download/wiedzmin/.

Stowarzyszenie Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej Trickster powstało we Wrocławiu w 2013 roku. Jego członkami są studenci, doktoranci i młodzi pracownicy naukowi z różnych kierunków (m.in. filologii polskiej, kulturoznawstwa, etnologii, dziennikarstwa, historii itp.), zainteresowani interdyscyplinarnymi badaniami nad kulturą popularną zarówno w jej współczesnym, jak i historycznym aspekcie. Stowarzyszenie prowadzi wielostronne, interdyscyplinarne badania nad kulturą popularną i popularyzuje ich wyniki, organizując konferencje, otwarte wykłady i sympozja oraz przygotowując publikacje naukowe i popularnonaukowe. Obok aktywności badawczej Trickster prowadzi również działalność związaną z edukacją popkulturową. Więcej informacji o stowarzyszeniu i jego inicjatywach na www.tricksterzy.pl.
Do tej pory stowarzyszenie wydało także:
• „Wybory popkultury. Relacje kultury popularnej z polityką, ideologią i społeczeństwem",
• „Bękarty X muzy. Filmowe adaptacje materiałów nieliterackich",
• „Ukraina: narracje, języki, historie",
• „Wiedźmin – bohater masowej wyobraźni",
• „Groza w kulturze polskiej".

Na swojej stronie udostępnia także książkę Michała Wolskiego „Wampir: wiwisekcja".