czwartek, 18 czerwiec 2015 14:20

„Rzymianie do domu!” Mur Hadriana oblężony

By 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Cesarz rozkazuje zbudować MUR

Niezwykłą decyzją cesarza Hadriana Brytania zostaje podzielona na dwie części. Przez całą szerokość wyspy, od Morza Północnego do Irlandzkiego, ciągnie się tzw. Mur Hadriana. Długość 117 km, wysokość około 4,5 metra, szerokość 3 metry. Co 1,5 kilometra fort, co 500 metrów wieża strażnicza. Budowa trwała kilka lat (121-129 n.e.), zużyto 18 milionów specjalnie ciosanych kamieni. Spektakularne budownicze przedsięwzięcie miało m.in. pomóc w obronie północnej granicy Cesarstwa Rzymskiego. Mur był realną przeszkodą, a także demonstracją siły wobec rdzennych mieszkańców wyspy.

Rzymianie kontra barbarzyńcy

Z jednej strony rzymskie wojska, z drugiej wojownicze plemiona. Ta historia wciąż inspiruje. Nawet słynny mur z serii „Pieśń Lodu i Ognia" George'a R. R. Martina miał swój pierwowzór w Murze Hadriana. W jego cieniu rozgrywa się akcja filmów „Dziewiąty Legion", „Centurion" i niezapomniany „Król Artur" z 2004 roku z Clivem Owenem i Keirą Knightley.

Do ataku! Czas na grę

Eric B.Vogel również sięga po elementy z historii Wielkiej Brytanii – w grze karcianej „Rzymianie do domu" proponuje graczom wcielenie się w kaledońskich wodzów i odesłanie najeźdźców tam skąd przybyli.

Każdy gracz otrzymuję talię kart wybranego klanu. Wojownicy mają swoje zdolności i talenty, które trzeba umiejętnie wykorzystać przy planowaniu ruchu. Piękna Qween uwodzi przeciwników, Axx to najprawdziwszy berserker, Druid jest mistrzem iluzji, Svord nie bez powodu dźwiga olbrzymi miecz. Każdy ma swój talent.

„Rzymianie do domu!" to szybka, zabawna i zadziorna gra karciana dla 1-4 graczy wieku powyżej 10 lat.

Tytuł: Rzymianie do domu
Autor gry: Eric B.Vogel
Ilustracje: Francois Bruel
Polskie wydanie: Fabryka Kart Trefl-Kraków
Seria: Trefl Joker Line
Wiek graczy: 10+
Liczba graczy: 1-4

Więcej informacji o nowościach z serii Trefl Joker Line na Facebooku:
https://www.facebook.com/TreflJokerLine?fref=ts