sobota, 08 luty 2020 15:33

Pamietniki Wisienki. Skamieniałe ZOO

By 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Kimże jest Wisienka i jej pamiętniki? To niespełna 11-letnia dziewczynka, która zamarzyła sobie karierę pisarską. Zgodnie z radą swojej mentorki, pisarki pani Dejardin, która mieszka w jej wiosce, spisuje ona w formie pamiętnika czy też dziennika wszystko, co zauważy. A zauważa bardzo dużo, bo jest dzieckiem nader spostrzegawczym i interesują ją wszelkie wątki śledcze. Może to za sprawą zbyt bujnej wyobraźni szczególnie ulubiła sobie jedną osobę do obserwacji: ekscentrycznego mężczyznę, który notorycznie kupuje ogromne ilości farby. Cóż on takiego maluje, ze potrzeba jej aż tyle? Czy Wisienka i jej nie do końca przekonane co do konieczności śledzenia kogokolwiek koleżanki odkryją tajemnice dziwnego malarza? Czy to nie będzie niebezpieczne, tym bardziej, że Wisienka wciąż kłamie mamie na temat swoich poczynań i nikt nie wie o jej detektywistycznych eskapadach do domku na drzewie czy obserwacjach?

To nie tylko komiks. Część stron zawiera bowiem ręcznie pisany pamiętnik dziewczynki, z jej odręcznymi notatkami dodatkowymi czy rysunkami. Opowiada nam ona o swoim życiu, przedstawia rodzinę, przyjaciół. Łatwo w ten sposób wejść w świat i poznać relacje w otoczeniu Wisienki.

Najciekawsze w scenariuszu komiksu jest jednak to, iż historia ostatecznie podąża ścieżką, której czytelnik zupełnie się nie spodziewa. Nie da się nawet, dlatego trzeba jedynie dać się ponieść opowieści. Podobała mi się ta ewolucja, ta ścieżka, która podkreśla coś, w co zawsze wierzyłam: w siłę dziecięcej niewinności, kreatywności i wyobraźni, które potrafią zmieniać cudze życie. Dzięki ciekawości Wisienki życie Michela przybiera nieoczekiwany obrót. Nic dziwnego, że seria ta otrzymała nagrodę za najlepszy komiks dziecięcy z Angoulème, najbardziej prestiżową nagrodę w dziedzinie powieści graficznych w Europie.

W ręce trafia nam przepięknie ilustrowany przez Aurélie Neyret komiks dla dzieci. A właściwie cała seria, bo „Skamieniałe ZOO” to pierwszy tom cyklu. Przepięknego cyklu. Ilustracje, układ, rozmieszczenie scen, odcinki pamiętnika napisane odręcznie przez Cherry i, oczywiście, styl narracji Joris Chamblain to idealnie zgrana kompozycja. Wszystko to sprawia, że ten pełnokolorowy komiks, gdzie każdy rysunek kipi pełnią życia, iluzji, przygody, tajemnicy, przyjaźni, marzenia, ale też lęku i nadziei. Wszystko wypełnione wielką dawką wyobraźni, kreatywnością i ujmującymi postaciami. Pięknie opowiedziana i zrealizowana graficznie prosta historia, która rozgrywa się na naszych oczach.

Czytany 26 razy