Recenzje pod patronatem Secretum

  • 1
  • 2
Poprzedni Następny
Cień
Skafander i melonik
Plemiona. Wojna bogów
Droga Szamana. Etap 1: Początek
Jotka – łowca smoków. Smoki wysp brytyjskich
Łańcuch dowodzenia
Kroniki Drugiego Kręgu. Kamień na szczycie
Spiżowy gniew
Kiedy Bóg zasypia
Uniwersum Metro 2035: Piter. Wojna
Fandom
Cień Rycerza
wtorek, 19 czerwiec 2018 19:46

Skafander i melonik

Napisała 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Podczas tegorocznego Polconu będzie miała miejsce premiera antologii członków Sekcji Literackiej Śląskiego Klubu Fantastyki „Logrus”. „Skafander i melonik” to drugi zbiór w serii „Ścieżki wyobraźni”, która zastąpiła broszurowe wydawnictwo, jakim był Nieoficjalny Obiekt Literacki.

Tym razem czytelnicy będą mogli się zapoznać z dziewięcioma opowiadaniami:
- „Detektyw Fiks i sprawa mechanicznego skafandra” Anny Hrycyszyn,
- „La Estrella” Aleksandry Sokólskiej,
- „Zwierciadło w dziurce od klucza” Marty Magdaleny Lasik
- „Ślady w popiele” Karoliny Fedyk,
- „Ekonomia to dolina niesamowitości” Anny Łagan,
- „Jeden spalony rzut” Krystyny Chodorowskiej,
- „Matki płaczą solą” Alicji Tempłowicz,
- „Flaun” Marty Potockiej,
- „Pościg” Michała Cholewy.


Podobnie jak zeszłoroczna antologia „Ścieżki wyobraźni: Zabawa w Boga”, „Skafander i melonik” będzie dostępny w wersji papierowej podczas konwentów, a także w siedzibie Śląskiego Klubu Fantastyki w Katowicach (możliwy zakup na odległość), natomiast nowość w stosunku do roku ubiegłego stanowi fakt, że sekcja planuje udostępnić e-booka (wersja pdf, epub i mobi) za darmo.


 Antologia „Ścieżki wyobraźni: Skafander i melonik” jest drugą tematyczną antologią, którą przygotowała sekcja literacka Śląskiego Klubu Fantastyki „Logrus”, po tym jak zdecydowaliśmy, iż rezygnujemy z dotychczas drukowanego NOL-a (Nieoficjalnego Obiektu Literackiego), w którym do tej pory prezentowaliśmy naszą twórczość. W założeniu raz do roku – latem – ma się ukazywać zbiór opowiadań, opatrzonych tytułem serii i tytułem danego zbioru, pokrywającym się z tematem, który wybieramy wspólnie na forum sekcji w roku poprzedzającym wydanie zbioru.

W roku 2017 tematem, który zyskał najwięcej głosów aprobaty był „Skafander i melonik”. Z nadesłanych tekstów na drodze plebiscytu wybraliśmy dziewięć, które najwięcej osób uznało za godne wejścia do antologii.

Są to (w kolejności w jakiej znajdą się w zbiorze):

1. „Detektyw Fiks i sprawa mechanicznego skafandra” Anny Hrycyszyn – przygodówka w steampunkowym klimacie, okraszona szczyptą kryminału. Na ostatnim piętrze przepompowni w średniej wielkości miasteczku znaleziony zostaje odlany z metalu skafander. W środku skrywa zwłoki. Skąd się wziął? Do kogo należy? O przebiegu śledztwa opowiada Jaśmina Gorol – pomocnica detektywa.

2. „La Estrella” Aleksandry Sokólskiej – mocny tekst w klimacie odległej przyszłości. Bardziej space opera niż SF. Wrestling w zero G i problem czasu w podróżach międzyplanetarnych.

3. „Zwierciadło w dziurce od klucza” Marty Magdaleny Lasik – SF z obcą cywilizacją osadzone na swojskich terenach Kotliny Kłodzkiej. Co przyniesie Ziemianom wizyta z gwiazd?

4. „Ślady w popiele” Karoliny Fedyk – magiczna opowieść o niezwykłej wyspie, konsekwencjach wojny i nowym zagrożeniu. W tajemniczym wypadku ginie poszukiwany za działalność antypaństwową inżynier. Jego notatki stają się kartą przetargową w konflikcie o prawo do opieki nad jego synem.

5. „Ekonomia to dolina niesamowitości” Anny Łagan – socjologiczne SF dziejące się na skolonizowanym Marsie. Android walczy o utrzymanie hodowli lam, które odziedziczył po swojej właścicielce.

6. „Jeden spalony rzut” Krystyny Chodorowskiej – tekst steampunkowy z wydźwiękiem społecznym, alternatywa historyczna. Bohaterką jest członkini drużyny strażaków, którzy do pożarów są zrzucani ze sterowca na spadochronach. Trwa śledztwo w sprawie ustalenia okoliczności tragicznej w skutkach akcji gaśniczej.

7. „Matki płaczą solą” Alicji Tempłowicz – niedaleka przyszłość, w której ludzie pojmują znaczenie siły rytuałów i moc języka. Przedstawiciel Instytutu Subnauki Stosowanej rusza do Boliwii, by rozwiązać problemy „z duchami” w tamtejszej kopalni litu.

8. „Flaun” Marty Potockiej – klasyczne SF o grupie naukowców na nowo odkrytej planecie z niezwykłą fauną i florą. Szefowa zespołu ginie w zaskakujących okolicznościach, kryzys goni kryzys. Kto wygra? Człowiek czy planeta?

9. „Pościg” Michała Cholewy – przygodówka na zakończenie, łącząca w sobie elementy steampunku i space opery. Rzecz o piratach, kolonializmie i schyłku ery żaglowców przeniesiona na odległą planetę.

Podobnie jak w roku poprzednim, gdy wydaliśmy antologię „Ścieżki wyobraźni: Zabawa w Boga”, nad przygotowaniem zbioru pracowaliśmy we własnym gronie. Mamy wśród nas redaktorów, korektorów, grafików a także osobę zajmującą się składem. Seria doczekała się fanpage’a na Facebooku oraz logo.

Wydanie papierowe będzie rozprowadzane na konwentach a także w siedzibie klubu (możliwy zakup na odległość). Natomiast wydanie elektroniczne planujemy w tym roku udostępniać gratis.

Czytany 161 razy

Dodaj komentarz

Komentarze Gości przed publikacją wymagają akceptacji Administratora.


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie newsy

19-07-2018
Rycerz Kielichów

Na początku sierpnia nakładem Fabryki Słów ukaże się nowa edycja "Rycerza Kielichów". Rycerz Kielichów- twórca i burzyciel tronów.Aby zrealizować swoje marzenia poświęci wiele. Nawet przyjaźń. Nawet miłość. Nawet cały świat.

Czytaj dalej...
19-07-2018
Sfora. Tom 1. Opuszczone miasto

Fuks to mieszaniec o złotej sierści, który wie, jak przetrwać na własną łapę. Od zawsze samotnie przemierzał ulice wielkiego miasta, ufając wyłącznie swojemu instynktowi. Wprawdzie inne psy przynależą do różnych...

Czytaj dalej...
18-07-2018
World of Warcraft: Cisza przed burzą - fragment

Do polskich księgarni trafia właśnie Cisza przed burzą... czyli kolejna powieść uniwersum World of Warcraft; świata, który rozpala wyobraźnię graczy i czytelników już od 24 lat. Nadszedł sądny czas dla Azeroth! Azeroth...

Czytaj dalej...