Autor

Tytuł

Wydawnictwo

Tytuł A-Z

# a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z
poniedziałek, 07 listopad 2016 17:25

Harry Potter i Przeklęte Dziecko

Napisała 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Słynny Harry Potter zakończył już swoje przygody. Poślubił Giny Wesley, założył rodzinę, rozpoczął pracę w Ministerstwie Magi. Czy to jednak oznacza, że tak jak to w baśniach bywa, doczekał się swojego szczęśliwego zakończenia?

Albus Severus Potter to młodszy syn Harrego, który zmuszony jest żyć w cieniu sławy ojca. Gdy osiąga odpowiedni wiek by trafić do Hogwartu, wcale nie jest pewien czy znajdzie tam dla siebie miejsce. Gdy już w pociągu zaprzyjaźnia się ze Scorpiusem, synem samego Malfoya Draco, a Tiara Przydziału ogłasza go ślizgonem, odwraca się od niego nawet Rose, jedyna córka Rona i Hermiony. Czy życie Albusa w szkole magii już zawsze będzie nieznośnym koszmarem?

„Harry Potter i Przeklęte Dziecko” to dramat, przez co zapewne wielu osobom naprawdę dziwnie się go czyta. Ja osobiście nie miałam takich uprzedzeń, gdyż jedną z moich ulubionych książek jest „Pigmalion”, również napisany w formie scenariusza. Nie zmienia to jednak faktu, że zabrakło pewnych elementów do których J.K. Rowling przyzwyczaiła już czytelników. W świecie magii i niezwykłych istot plastyczne opisy odgrywają naprawdę ogromną rolę i historia, która została z nich okrojona wydaje się być nieco zbyt zwyczajna i prosta.

Fabuła „Przeklętego Dziecka” została zgrabnie wymyślona, ale jest niezwykle prosta. Tym razem J.K. Rowling i towarzyszący jej zespół nie skupili się na zawiłych, wymyślnych przygodach i niezwykłości magicznego świata, a zamiast tego stworzyli nieskomplikowaną, lekką, prorodzinną historię dla młodszych czytelników, którzy stęsknili się za przygodami Harrego Pottera. Scenariusz wygląda tak, jakby trójka przyjaciół spotkała się przy kawie i w czasie tego spotkania wymyśliła nową opowieść, całkiem dobrze się przy tym bawiąc.

Właściwie przygoda Albusa jest w książce rzeczą drugorzędną. Ważniejsze są tutaj jego relacje z przyjacielem, ojcem, z rówieśnikami. Chociaż oczywiście pozytywnie, że mają one fantastyczne, pełne magii tło. Wydaje mi się, że odbiór scenariusza w znacznym stopniu zależał będzie od nastawienia czytelnika. Bo jeżeli spodziewacie się powrotu Harrego Pottera, to cóż… możecie się srodze zawieść.

Przyznam, że jestem zadowolona z lektury i faktu, że tak naprawdę nie ingeruje ona w żaden sposób w zamknięty już rozdział siedmiotomowej sagi. Czytając scenariusz naprawdę dobrze się bawiłam. Myślę, że „Harry Potter i Przeklęte Dziecko” to całkiem przyjemne uzupełnienie cyklu, a sztukę chętnie obejrzałabym w teatrze lub na ekranie kina.

Czytany 1259 razy
Więcej w tej kategorii: « Tulipanowy wirus Łaskun »

Dodaj komentarz

Komentarze Gości przed publikacją wymagają akceptacji Administratora.


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie newsy

19-09-2019
Złote miasto

Trzy wężowe łodzie pełne wojowników z mroźnej, niegościnnej północy suną przez nurty wielkich rzek, aby dotrzeć ku słonecznym, piaszczystym brzegom południa. Złote miasto, powtarzają wszyscy szeptem! To tam, nad wodami mitycznego...

Czytaj dalej...
16-09-2019
Ostatnia misja Asgarda - zapowiedź

Pierwsza polska space opera wydana w USA z rekomendacjami Davida Webera, Nancy Kress, Mike’a Resnicka, Jacka Campbella, Kevina J. Andersona Asgard cudem unika zniszczenia podczas ataku na Ziemię. Podczas lotu w nadprzestrzeni...

Czytaj dalej...
16-09-2019
Zakon Drzewa Pomarańczy - zapowiedź

Opowieść, od której sama Samantha Shannon nie mogła się oderwać w procesie twórczym. Długa i wciągająca bez reszty, barwna, z niesamowitym, wyjątkowym klimatem. Smoki, morskie duchy i intrygująca historia o...

Czytaj dalej...